خانه مقالات نقد و بررسی کمپین تبلیغاتی ایرانسل

نقد و بررسی کمپین تبلیغاتی ایرانسل

دسامبر 14, 2018
نقد و بررسی کمپین تبلیغاتی ایرانسل

کمپین تبلیغاتی یک راهکار پر سود

کمپین تبلیغاتی همواره مورد استقبال شرکت های متفاوت تجاری و برند های مختلف بوده است. شرکت های مجری طرح های تجاری برای به نمایش گذاشتن توانایی خود به پیشنهادات جالبی در زمینه کمپین تبلیغاتی می پردازند. در اکثر مواقع این کمپین تبلیغاتی در سطح شهر مورد اقبال و استقبال شهروندان قرار می گیرند. پس بازدهی خوبی را می توان از ان ها انتظار داشت.

کمپین تبلیغاتی در راستای حمایت از بخش خصوصی در تمام موارد راه اندازی شد و در اکثر مواقع مورد تایید و توجه شرکت های خصوص قرار می گیرد. در شهر های بزرگ و صنعتی به دلیل وجود جمعیت بسیار زیاد با بازار های خوب تجاری مواجه هستیم. به همین دلیل رقابت بسیار شدیدی بین شرکت های مختلف خصوصی و برند های متفاوت بر قرار است. با توجه به مطالب یاد شده می توانیم به اهمیت تبلیغات اصولی پی ببریم.

کمپین تبلیغاتی چشم اندازی روشن

تبلیغات مفید همواره باید با یک چشم انداز در دراز مدت همراه باشد. برای رسیدن به این چشم انداز نیاز به یک برنامه اصولی احساس می شود. کمپین تبلیغاتی در واقع تصور یک چشم انداز تجاری و تلاش برای رسیدن به ان مقصد است. شرکت های تبلیغاتی برای جلب نظر بخش خصوصی و برند های مختلف همواره اقدام های متفاوتی در راستای کمپین تبلیغاتی دارند. با بیان یک ایده ابتدایی سعی به جلب توجه مشتریان خود دارند. سپس اقدام به کارهای مورد نیاز برای رسیدن به هدف می شوند.

در ادامه در راستای درک بهتر موارد گفته شده به بررسی کمپین تبلیغاتی ایرانسل می پردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

کمپین تبلیغاتی ایرانسل

ایرانسل یک اپراتور بخش خصوصی

در سال ۱۳۸۲ برای گسترش بخش خصوصی  و برنامه توسعه اقتصادی کشور وزارت ارتباطات و فن اوری اطلاعات با هدف توسعه شبکه مخابراتی کشور اقدام به برگزاری مزایده برای اپراتوری دوم کشور کرد. در واقع هدف از برپایی اپراتور دوم برای کشور حمایت از مصرف کنندگان بیان شد. بعد از برگزاری مزایده ایرانسل به عنوان اپراتور دوم کشور معرفی شد.

ایرانسل در مدت کوتاه با استفاده از متخصصان داخلی و خارجی مجرب توانست شبکه خود را راه اندازی و توسعه دهد. حال زمان ان رسیده بود تا با یک کمپین تبلیغاتی اصولی جایگاه این اپراتور در بین مردم تثبیت شود. اما به تکرار مداوم برخی کار های تبلیغاتی کمپین ها از خلاقیت اولیه فاصله گرفتند. ما سعی داریم تا با بررسی علت های ضعف و قوت کمپین تبلیغاتی ایرانسل به یک راهکار اصولی در راستای تبلیغات پر بازده برسیم.

کمپین تبلیغاتی ایرانسل

همان طور که پیش تر گفته شد برای داشتن یک بازدهی مناسب لازم است از یک تبلیغات اصولی با برنامه مناسب و پرداختن به یک چشم انداز ایده ال استفاده شود. زمانی که یک شرکت جدید شروع به کار می کند در گام اول لازم است جایگاه مناسبی در بین افراد جامعه پیدا کند. برای معرفی اصولی برند خود لازم است که یک کار تبلیغاتی اصولی داشته باشیم. پس به سمت کمپین تبلیغاتی می رویم.

زمانی که ایرانسل به عنوان اپراتور دوم کشور شروع به کار کرد تقریبا یک شرکت خصوصی ناشناخته بود. در سال ۱۳۸۵ مردم شهر های بزرگ با تبلیغاتی گسترده تحت عنوان اپراتور نسل جدید روبرو شدند.کمپین تبلیغاتی ایرانسل با یک حرکت گسترده در رسانه های خبری مثل تلویزیون و بیلبورد های تبلیغاتی سطح شهر کار خود را اغاز کرد. اولین تیتری که نظر مخاطب را به خود جلب می کرد پیام بیلبورد ها تحت عنوان اپراتور نسل سوم کشور یا اپراتور پر سرعت بود.

مطالب پیشنهادی ما

بیلبورد های حقوق بشر

بازار قابل توجه ایرانسل

از زمان اغاز به کار کمپین تبلیغاتی ایرانسل در سطح کشور نظر بسیاری از هموطنان به این اپراتور جلب شد. این کمپین حتی در برخی موارد در سطح جهانی اقدام به کار کرد. پس توانست یک بازار جهانی مناسب را فراهم سازد. در اولین گام برای جلب نظر مخاطب تیم تبلیغاتی یارانسل اقدام به بررسی روانشناسی افراد جامعه پرداخت.

سپس با توجه به برنامه زمان بندی شده و نتیجه تحقیقات تیم تبلیغاتی کار خود را اغاز کرد.بیلبورد های بسیار زیادی در سطح کشور نصب شد که با روحیات و رفتار مصرف کننده منطبق بود.

بیلبورد های خاص

نسل امروز کشور همواره به دنبال دستیابی به یک اینترنت پر سرعت در بازه های زمانی متفاوت است. در ابتدای تاسیس ایرانسل این شرکت اقدام به توضیح اینترنت پر سرعت در سطح منطقه کرد. در واقع خدمات اینترنتی یکی از بهترین امکانات این اپراتور بوده است. چندی پیش کمپین تبلیغاتی ایرانسل در راستای معرفی نسل جدید اینترنت پر سرعت از بیلبورد های خود رونمایی کرد.

کمپین تبلیغاتی ایرانسل

در نسل جدید اینترنت ایرانسل سرعت حرف اول را می زند. به همین منظور بیلبورد های طراحی شده توسط کمپین تبلیغاتی ایرانسل بیان گر سرعت بوده است. در این بیلبورد ها برای درک صحیحی از افزایش سرعت اینترنت از طرح های اتومبیل و موتور های مسابقه استفاده شده است. با بیان کلمه سریعتر و سرعت سعی شده تا تفاوت این نسل از اینتزنت به خوبی بیان شود.

بیلبورد های مناسبتی

در کشور ما مناسبت های سیاسی و مذهبی در بین مردم همواره از جایگاه خاصی برخوردار بوده است. شرکت های تبلیغاتی گاهی برای همسو شدن با جو حاکم بر جامعه و دریافت حس همراهی همشهریان از این مناسبت ها استفاده می کنند. کمپین تبلیغاتی ایرانسل نیز از اسن قاعده مستثنی نبوده است.

به همین منظور در مناسبت های متفاوت نظیر اعیاد مذهبی شاهد به نمایش گذاشتن گروه خاصی از بیلبورد های تبلیغاتی ایرانسل در سطح شهر هستیم. در ماه محرم نیز با گروه دیگری از این بیلبورد های مناسبتی روبرو هستیم. این نوع تبلیغات برای یافتن جایگاه مناسب از حس عاطفه افراد جامعه استفاده می کنند تا به سودی بیشتر برسند.

مطالب پیشنهادی ما

احادیث مذهبی در تابلو های تبلیغاتی

بیان مزایا

تا به حال به پیام های بیلبورد های تبلیغاتی توجه کرده اید؟ در تمام بیلبورد های تبلیغاتی سعی شده تا خدمات یا مزایای جدید محصول بیان شود. کمپین تبلیغاتی ایرانسل در همین راستا همواره سعی داشته تا خدمات جدید را بیان کند. زمانی که بیلبورد های تبلیغاتی شرکت ایرانسل را در سطح شهر می بینیم در نگاه اول رنگ خاص و ثابت ان ها نظر را جلب می کند. اما تیم تبلیغاتی ایرانسل در اکثر مواقع به دلیل سادگی طراحی و فونت های متفاوت نمی توانند خدمت جدید این شرکت را به نمایش بگذارند.

ایده های یکنواخت

در زمان راه اندازی کمپین تبلیغاتی همواره اصل نو اوری باید مورد تایید قرار گیرد. زمانی که می خواهیم یکی کار تبلیغاتی را شروع کنیم باید توجه کنیم طرح ما جدید باشد. مخاطب ما بیش از این این کار تبلیغاتی را ندیده باشد و برای چشمشان جدید باشد. تیم تبلیغاتی شرکت ایرانسل نیز در ابتدا این اصل را با پرداختن به رنگ خاص به اجرا در اورد. در تیزر های تبلیغاتی این شرکت سعی شده تا اکثر فضا با رنگ زرد که شاخص تبلیغاتی ایرانسل است مورد دید باشد. در واقع انقدر به این اصل رنگ توجه شده تا دیگر به سمت یکنواختی رفته و تکراری بیهوده مشاهده می شود.

کمپین تبلیغاتی ایرانسل

عدم تطبیق خدمات با تبلیغات

مخاطبان اپراتور ها همواره به دنبال دریافت خدماتی با کیفیت عالی و هزینه های کمتری هستند. امروزه مصرف حجم اینترنت و بسته های دیتا در بین اکثر گروه های سنی همه گیر شده است. مردم به دنبال اینترنتی با سرعت ایده ال و قیمتی مناسب هستند. زمانی که ایرانسل اقدام به خدمت رسانی در زمینه اینترنت کرد علاوه بر سرعت بر قیمت گذاری نیز تاکید کرد.

مخاطبان این اپراتور با اعتماد به تیزر های تبلیغاتی همواره از بسته های دیتای این شرکت استفاده می کردند. اما چندی ست قیمت گذاری ها با تبلیغاتی که توسط کمپین تبلیغاتی بیان می شود متفاوت است. این تفاوت نارضایتی گروه بزرگی از مخاطبان را به همراه داشته است.

کمپین تبلیغاتی ایرانسل

چارچوب های ثابت

در زمینه تبلیغات حتی اگر یک برنامه اصولی را دنبال می کنید باز هم نیاز به نواوری احساس می شود. یکنواختی همواره اثر عکس در تبلیغات داشته و نظر منفی همشهریان را به دنبال داشته است. زمانی که کمپین تبلیغاتی ایرانسل شروع به کار کرد طرح های ساده در دیواره های زرد رنگ نظر گروه زیادی را به خود جلب کرد.

پس ایرانسل توانست مخاطب بسیار زیادی را جذب کند. اما با گذشت سال ها و استفاده مداوم از این طرح های کلیشه ای یکنواختی در کار های این کمپین تبلیغاتی به شدا احساس می شود.

عناصر ثابت

یکی از مهم ترین روش های جذب مخاطب که کمپین تبلیغاتی باید به ان توجه کند مکان های اجرای کار های تبلیغاتی باید باشد. فضا های متفاوتی در سطح شهر های بزرگ برای اجرای کار های تبلیغاتی وجود دارد.  کمپین تبلیغاتی شرکت ایرانسل تمرکز اصلی خود برای اجرای کار های تبلیغاتی را بر روی بیلبورد های سطح شهر گذاشنه است. پس می توان گفت در انتخاب فضای تبلیغاتی این کمپین دچار کلیشه بوده که خود نشان یک ضعف است.

مطلب پیشنهادی ما

نگاهی به کمپین تبلیغاتی شرکت لینا

جمع بندی

کمپین تبلیغاتی در واقع یک برنامه منظم با در نظر گرفتن یک چشم انداز مناسب برای اجرای کار تبلیغاتی است. کمپین تبلیغاتی ایرانسل به عنوان یک تیم متخصص در ابتدای تاسیس این شرکت خصوصی توانست جایگاه مناسبی برای این اپراتور بسازد. با گذشت زمان و حفظ چارچوب های اولیه می توان گفت این کمپین دچار تکرار و کلیشه شده است. برای حفظ بازدهی و نظر مخاطب در تمام دوره ها باید اصل نواوری در کار های تبلیغاتی رعایت شود.

Related Articles

یک نظر دهید