خانه مقالاترسانه های تبلیغاتی نکات حیاتی طراحی بیلبورد تبلیغاتی

نکات حیاتی طراحی بیلبورد تبلیغاتی

می 28, 2018
نکات حیاتی طراحی بیلبورد تبلیغاتی

اجاره بیلبورد و نکات مهمی که در طراحی بیلبورد تبلیغاتی باید بدانید

قبل از اجاره تابلو تبلیغاتی و یا در واقع اجاره بیلبورد تبلیغاتی باید مباحث اصلی را در خصوص طراحی بیلبورد تبلیغاتی دانست ضمن این که موارد دیگری از جمله پیداکردن بیلبوردهای تبلیغاتی ارزان و یا ترفندهای مهم اجاره بیلبورد های تبلیغاتی را باید دانست در این مطلب قبل از اینکه وارد بحث اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی و یا ترفندهای آنها شویم این موضوع را بدانیم که امروز بر هیچ کسی پوشیده نیست که گسترش نام کسب و کارها و اشاعه پیام های مختلف از جانب کسب و کارها تاثیر مستقیمی بر درآمد و بقای کسب و کارها دارد. در رویکرد مدیریت مدرن دیگر «مشک آن است که خود ببوید» مصداق درستی نیست. امروزه مشکِ خوبِ خود را با بازاریابی و معرفیِ خوب، به خوبی می توان فروخت. چه بسیار کسب و کارهای ارزشمند و محصولات ارزشمندی که بدون توجه به بازاریابی و تبلیغات، امروزه در کنار ما نیستند. شاخه عظیمی از مدیریت بازاریابی ، ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC) است و یکی از مهمترین ابزارهای آن بحث تبلیغات نمایشی (Display Advertising) می‌باشد. شاید به جرات بتوان گفت که یکی از قدیمی ترین و موثرترین روش های تبلیغات نمایشی استفاده از تبلیغات بیلبورد می باشد در این مطلب قصد داریم نکات مهمی را که به هنگام اجاره بیلبورد تبلیغاتی باید بدانید و همینطور موارد و ترفندهای بسیار مهمی که در طراحی بیلبورد تبلیغاتی باید رعایت کنید را بیان کنیم. اگر تا پایان این مطلب همراه ما باشید احتمال می‌دهیم که بسیاری از شهبه های شما در طراحی بیلبورد های تبلیغاتی از بین برود و در ضمن راهنمای درست و مناسبی برای طراحی بیلبورد های تبلیغاتی و اجاره کردن بیلبوردهای تبلیغاتی باشد.

نکات مهمی که باید هنگام اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی بدانید

مدت زمان نمایش بیلبورد تبلیغاتی در قیمت آن موثر است:

نرخ اجاره ماهانه بیلبوردهای تبلیغاتی عموماً نرخ‌های ثابتی نیست به این صورت که قیمت اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی سه ماهه با قیمت اجاره بیلبورد تبلیغاتی یک ساله متفاوت است. بسیاری از کسب و کارها از این نکته غافل‌اند و به همین دلیل هزینه‌های بالاتری را بابت اجاره ماهیانه بیلبوردهای تبلیغاتی پرداخت می کنند شاید اضافه کردن یک ماه به مدت زمان نمایش بیلبورد تبلیغاتی شما تخفیف قابل توجهی را شامل حالتان کند. به همین دلیل از پِلن زمان بیلبورد تبلیغاتی غافل نباشید.

اجاره ماهیانه بیلبوردهای تبلیغاتی

نکته بسیار مهمی که در مورد مدت زمان نمایش تبلیغات بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی باید دانست این است که بر اساس فرایند فروش و یا در واقع قیف فروش یا فرایند تبدیل مخاطب به مشتری، یک مدت زمان مشخصی به عنوان زمان حداقلی مناسب اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی برای اصناف مختلف وجود دارد. البته این اعداد کاملاً بر اساس تجربه بوده و ممکن است در صنف شما و یا برای برند شما متفاوت باشد؛ ولی به طور میانگین عدد ۳ ماه را عدد مناسبی برای اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی به عنوان زمان حداقلی نمایش در نظر گرفته‌اند.

بدین معنا که در مدت سه ماه نمایش بیلبورد تبلیغاتی فرایند ۱- آگاهی بخشی، ۲- ترغیب کردن مخاطبین، ۳- کسب اطلاعات مخاطبین، و در نهایت ۴- خرید از محصول شما ایجاد می شود.

چه بسیار هستند صاحبان کسب و کاری که این زمان حداقلی را در نظر نگرفته و با صرف هزینه بالای اجاره بیلبورد تبلیغاتی برای مدت زمان کوتاه تری نتایج مناسبی را دریافت نکرده و از تبلیغ خود ناراضی هستند. چه بخواهیم و چه نخواهیم باید بدانیم که مخاطبین ما انسان‌ها هستند و  و این در حالی است که در عصری زندگی می کنیم که هر فرد خود را کارشناس می داند. او خود را کارشناس محصول ما می دانند؛ حتی شرکت ما را از خودمان نیز بیشتر می‌شناسد، بنابراین ضمن رعایت کلیه مواردی که در ادامه بیان می کنیم باید بدانید که این زمان حداقلی نکته مهمی در اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی ست.

تعداد بیلبوردهای تبلیغاتی در قیمت آنها موثر است:

کانون های تبلیغاتی و یا شرکتهای تبلیغاتی که بیلبوردهای تبلیغاتی را به صاحبان کسب و کارها اجاره می دهند معمولاً تعداد زیادی بیلبورد تبلیغاتی جهت اجاره دارند. قبل از تصمیم‌گیری در خصوص اینکه در چه مناطقی و در چه خیابان‌هایی و کدام بیلبوردهای تبلیغاتی را اجاره کنید، لیست بیلبوردهای تبلیغاتی را از آنها بخواهید؛ با بررسی این لیست و انتخاب گزینه های ایده آل خود میتوانید تخفیف قابل توجهی را از آنها بگیرید. در بحث تبلیغات بیلبوردی ، عنصر گستردگی و یا تکرار بسیار موثر است بنابراین تلاش کنید ضمن بالا بردن تعداد بیلبوردهای تبلیغاتی خود از این تخفیف نیز بهره مند شوید

قطعی نور پروژکتورها به نفع شماست:

یک قانون نیمه کتبی! در بحث اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی وجود دارد و آن این است که «اگر پرژکتور های بیلبورد تبلیغاتی برای یک روز خاموش شود شما حق دارید یک روز بیشتر تبلیغ خود را بر روی بیلبورد تبلیغاتی نمایش دهید و اگر این روز این یک روز افزایش پیدا کند به میزان آن روزها نمایش بیلبورد تبلیغاتی شما نیز افزایش پیدا می کند.» پس ضمن نوشتن این قانون در قرارداد تبلیغاتی خود با شرکت تبلیغاتی از آن به خوبی استفاده کنید.

طراحی بیلبورد تبلیغاتی

نکات مهمی که در هنگام طراحی بیلبورد تبلیغاتی خود باید بدانید

 در طراحی بیلبورد تبلیغاتی، فونت خوب غوغا می کند:

بگذارید همین ابتدای کار بگوییم که ما به شما پیشنهاد می کنیم وظیفه طراحی بیلبوردهای تبلیغاتی خود را بر عهده شرکت های تبلیغاتی و کارگروه‌های طراحی تبلیغات آنها بگذارید. اما به هر حال اگر قصد دارید خودتان این بیلبوردهای تبلیغاتی را طراحی کنید و یا به گرافیست خود بسپارید این نکته را متذکر شوید که از فونت های خوبی در طراحی بیلبورد تبلیغاتی تان استفاده کنند. فونت های خوب بیلبورد تبلیغاتی، عموماً ساده، بدون شکستگی، ضخیم و با وزن های بالا هستند. استفاده از فونت های کشیده، دراز، نازک و یا پیچیده، برای یک بیلبورد تبلیغاتی فاجعه است. «فونت خوب بخش قابل توجهی از طراحی بیلبورد تبلیغاتی شماست، پس از آن غافل نشوید.»

دوری از کلیشه ها در بیلبورد تبلیغاتی

هنگام طراحی بیلبورد تبلیغاتی، به شهر خود نیز توجه کنید:

اینکه بیلبورد تبلیغاتی شما در کدام نقطه شهر قرار دارد و یا اینکه در کدام پس زمینه از محیط شهری شما جای گرفته است می‌تواند در طراحی بیلبورد تبلیغاتی تان موثر باشد. استفاده از عناصر مناسب در طراحی بیلبورد تبلیغاتی و رعایت زیبایی شهری می‌تواند علاقمندی مخاطبین به بیلبورد تبلیغاتی شما را بالا ببرد.

در طراحی بیلبورد تبلیغاتی از کلیشه ها دوری کنید:

همین ابتدای کار به شما بگوییم که شما باید شجاع باشید! «اگر میخواهید که رهبر بازار باشید نباید از رهبر دیگری تبعیت کنید.»  در بیلبورد تبلیغاتی‌تان شما باید حرف خود را بزنید و ادبیات خود را داشته باشید از طرح های ویژه و منحصر به فرد خودتان استفاده کنید و شعار منحصر به فردی برای خود بسازید. از کلیشه‌هایی که متاسفانه به طور مداوم در تبلیغات مختلف دیده می شود دوری کنید. همچنین از کلیشه هایی که در صنف شما رایج شده است دوری کنید. این واقعیت را بدانید: «مادامی که شما از رهبری پیروی می کنید هیچگاه رهبر بازار نخواهید شد اگر همه افراد زیگ می کنند، شما زاگ کنید برگرفته از کتاب زاگ»

جذابیت کافی در بیلبورد تبلیغاتی

جذابیت کافی را در بیلبورد تبلیغاتی خود داشته باشید:

مفاهیم مختلفی برای بحث جذابیت بیلبوردهای تبلیغاتی وجود دارد اما از آن چیزهایی که بسیار مهم است، یکی از آنها بحث استفاده از تصاویر مناسب، مردمی و با کیفیت است. استفاده از تصاویر کلیشه ای، بی روح و سرد و غیر هیجان انگیزِ موجود در وب، علیرغم اینکه میتواند کیفیت بسیار بالایی داشته باشد، اما تاثیر چندانی در اثربخشی بیلبورد تبلیغاتی شما ندارد. کما این که بسیاری از آنها از دید مخاطبین رد می شوند و «رد شدن بیلبورد تبلیغاتی شما برابر با حذف شدن برند شما از ذهن مخاطبین تان است.» استفاده از تصاویر زیبا ولی به دور از فرهنگ ما به شدت می توانند نرخ تعامل مخاطبین با پیام بیلبورد تبلیغاتی شما را کاهش دهد. استفاده از تصاویر خارجی، نمایش افراد خارجی، مکان های خارجی یا هر المان دیگری که به فرهنگ و یا مکان شما مرتبط نیست میتواند این اثرات مخرب را افزایش دهد. ما به شما پیشنهاد میکنیم حتما از تصاویر یونیک و حرفه ای خود استفاده کنید. اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی قیمت های بالایی دارد، پس حتماً قبل از اجاره بیلبورد تبلیغاتی، عکس های مناسب و با کیفیتی تهیه کنید. ضمن اینکه کلیه این موارد را کانون های تبلیغاتی به شما خواهند گفت و این امکانات را در اختیار شما قرار خواهند داد.

حس کنجکاوی و خلاقیت در بیلبورد تبلیغاتی

سعی کنید حس کنجکاوی و خلاقیت را در مخاطبانتان بیدار کنید:

اینکه تمام پیامتان را در بیلبورد انتقال دهید باعث می‌شود که مخاطب احساس کند به شعورش توهین شده و یاکم استعداد است.  سعی کنید بیلبورد تبلیغاتی خود را به نوعی طراحی کنید که احساس کنید مخاطب شما یک فرد بسیار باهوش و خلاق است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که «ایجاد حس کنجکاوی و خلاقیت در طراحی بیلبورد تبلیغاتی به معنی ایجاد ابهام در بیلبورد تبلیغاتی نیست.»  باید بدانید که در عصر موجود که مخاطبین روزانه با هزاران پیام مختلف بمباران می شوند پیام های ابهام آمیز شما تاثیر بالایی نخواهد داشت شما باید حرف خود را سریع ساده و روشن به آنها بیان کنید اما در طراحی و بیان این مطالب و این پیام ها می توانید حس کنجکاوی و خلاقیت را در مخاطبین تحریک کنید.

چشم در چشم مخاطبینتان صحبت کنید:

اول از همه باید بگویم که «هر بیلبورد تنها باید حاوی یک پیام و برای یک هدف باشد» اگر غیر از این است تبلیغ خود را نمایش ندهید و پول خود را آتش نزنید! بعد از این باید مخاطبین هدف و اصلی خود را شناسایی کنید و پیامی در خور و مناسب آنها ایجاد کنید. خیلی خوب می‌شود اگر پیامی استفاده کنید که او را مخاطب قرار دهد یعنی در واقع چشم در چشم مخاطب تان صحبت کنید.  این کار نرخ تعامل و یا اینگیجمنت تبلیغ شما را بالا می برد.

آدرس سایت و یا آیدی تلگرام و اینستاگرام شما به چه درد میخورد؟

طمعکار نباشید هیچ کسی تا به امروز آدرس سایتی را از روی بیلبوردهای تبلیغاتی در ذهن خود ثبت نکرده است و هیچ آیدی تلگرام و یا اینستاگرام و یا کلاً شبکه های اجتماعی از طریق بیلبورد های تبلیغاتی در ذهن مخاطبین ثبت نشده است.  اکثریت قریب به یقین همه مخاطبین اگر جذب ۱ پیام شوند و یا از یک بیلبورد تبلیغاتی خوششان بیاید نام برند آن را در گوگل جستجو می کنند پس به جای استفاده از آدرس سایت ها یا آیدی شبکه اجتماعی خود وب سایت خود را به گوگل بشناسانید  و منتظر افزایش ترافیک وب سایتتان از طریق گوگل باشید.

اجاره بیلبورد تبلیغاتی

لوگو بزرگی داشته باشید:

یکی از اهداف کمپین های تبلیغاتی بیلبوردی که باید در  اجاره بیلبورد تبلیغاتی نظر گرفته شود  بحث آگاهی از برند و برند سازی است بخشی از برندسازی شما توسط ابزارهایی همچون نام برند شما و یا لوگو برند شما انجام میشود به همین دلیل سعی کنید ضمن انتخاب نام درست و طراحی لوگوی زیبا آن را در بیلبوردهای تبلیغاتی خود برجسته کنید

اگر نباشد چه میشود؟

در زمان طراحی بیلبورد های تبلیغاتی ایده های بسیاری به ذهن شما و به ذهن طراحان می آید و گاه اجرای همه این ایده ها باعث شلوغ شدن طرح و زشت شدن طرحتان می‌شود. به همین دلیل سعی کنید قبل از اضافه کردن هر المان در طراحی بیلبورد تبلیغاتی خود این سوال را از خود بپرسید که اگر این المان نباشد چه می شود؟ آیا پیام من ناقص به مخاطب منتقل میشود؟ آیا مخاطب من دچار سردرگمی و یا ابهام می شود؟ و یا آیا من به هدف اصلی خود نمی‌رسم؟ حتی الامکان از المان های زائد و بلااستفاده که طرح شما را خراب می‌کنند دوری کنید.

۶ کلمه بس است:

تیتر خود را همواره کوتاه انتخاب کنید. این نیز یک قانون نانوشته است که نوشتن شش کلمه در بیلبورد تبلیغاتی کافی است. این در حالی است که در کشور ایران این اعداد بسیار بالاتر است. اما در ایران کمپین هایی وجود دارد که با زیر شش کلمه نوشته شدن و بسیار بسیار موفق بوده‌اند پس کلیشه‌ها را رها کنید و سعی کنید با کمتر از شش کلمه بیلبورد تبلیغاتی خود را طراحی کنید.

بیلبورد فرآیندساز است نه یک توصیه!

اینکه انتظار داشته باشید مخاطبین بعد از دیدن بیلبورد تبلیغاتی شما در کنار فروشگاه شما صف بندند  و یا باکس محصولات شما را در فروشگاه‌ها و یا سوپرمارکت ها خالی کنند یک انتظار واهی و در کوتاه مدت غیر قابل دستیابی است. قطعاً این اتفاق برای شما می‌تواند بیفتد اما در طولانی مدت. باید این نکته را بدانید که اگر انتظار دارید بیلبورد تبلیغاتی شما پیامی را به مخاطبین منتقل کند و مخاطبین طبق پیام و یا توصیه و یا دستور شما اجرا کنند، یک دیدگاه کاملا منسوخ و غلط است. «شما باید تلاش کنید بیلبوردی طراحی کنید که سرآغاز ایجاد یک فرایند برای اهداف شما باشد.» اهداف شما می‌تواند فروش محصولات، تقویت برند، ایجاد یک هویت و یا یک جایگاه مناسب در ذهن مخاطبین و یا اجرا کردن یک کمپین تبلیغاتی مناسبتی خاص باشد پس این نکته را در نظر داشته باشید که بیلبوردهای تبلیغاتی شما باید سرآغاز ایجاد یک فرایند برای رساندن مخاطبین به اهداف شما باشد.

اثربخشی بیلبوردهای تبلیغاتی

قبل از حرف زدن نمایش دهید:

اینکه در بیلبورد تبلیغاتی در مورد یک محصول صحبت کنیم با اینکه تصویر آن محصول را نمایش دهیم بسیار متفاوت است. شما می توانید حتی بدون نوشتن هیچ کلمه ای یک بیلبورد تبلیغاتی استثنایی و فوق العاده ایجاد کنید. با کمی خلاقیت می‌توانید متن ها را در نوشته خود کم و کمتر کنید و با ایجاد یک تصویر بی بدیل و استثنایی، اثربخشی بیلبوردهای تبلیغاتی خود را بالا ببرید.

تکرار سمی است:

اگر یک مطلب را دوبار به مخاطبین خود بیان کنید در واقع به او توهین کرده اید و در لفافه به او گفتید که کم‌هوش و کم استعداد است؛ به همین دلیل سعی کنید در طراحی بیلبورد تبلیغاتی از هرگونه تکرار در پیام و یا تصاویر خودداری کنید. مخاطبین شما بسیار باهوش هستند و حتی با اشاره به برخی از کلمات پیام شما را خواهند گرفت، پس ضمن اجتناب از شرح و بسط آن ها،  از تکرار آنها نیز بپرهیزید.

یک بیلبورد تبلیغاتی استثنایی

زیبایی در سادگیست:

چه بخواهیم و چه نخواهیم  این جمله را قبول داشته باشید که «هر چیز زیبایی قطعاً ساده است ولی در واقع هر سادگی سبب زیبایی نمی‌شود.» استفاده از طرح های گرافیکی پیچیده، انتقال پیام را دچار مشکل کرده و فهم آنها را سخت می‌کند. سعی کنید در طراحی بیلبورد تبلیغاتی خود از طرح های بسیار ساده نوشته های ساده بی‌آلایش و صریح استفاده کنید.

یک بیلبورد در اندازه کارت ویزیت:

قبل از این که طرح بیلبورد تبلیغاتی خود را نهایی کنید آن را در اندازه یک کارت ویزیت چاپ کرده و با دست خود در رو به روی خود نگه دارید اگر همه‌ی نوشته‌های درون آن و طرح آن به خوبی دیده می‌شود. می توانید آن را چاپ کنید اما در غیر این صورت بهتر است تغییراتی در آن دهید

رنگ ها شخصیت دارند و سخن می گویند:

ضمن اینکه کلیه رنگ ها دارای پیام هستند استفاده سرخود از رنگ‌ها می‌توانند هویت برند و یا پیامی که شما قصد انتقال آنها را دارید دچار انحراف کنند. باید به این نکته اشاره کنیم که تلفیق رنگ ها با یکدیگر و استفاده از هارمونی رنگ ها بسیار در طراحی بیلبورد تبلیغاتی شما موثر است سعی کنید از عنصر کنتراست یا تضاد در طراحی بیلبورد تبلیغاتی و انتقال پیام تان استفاده کنید، اما هرگز سعی نکنید از طراحی جیغ و زننده استفاده کنید. سیاه و سفید – سفید و قرمز – زرد و مشکی – بنفش و طلایی – زرد و فیروزه ای – سورمه ای و نارنجی رنگهای هستند که ضمن داشتن کنتراست بالا در کنار یکدیگر رنگ های مناسبی برای طراحی بیلبورد های تبلیغاتی به شمار می‌رود و دارای هارمونی هستند.

کنتراست یا تضاد در طراحی بیلبورد تبلیغاتی

تست پیش از چاپ انبوه بیلبورد تبلیغاتی:

هر چقدر که شما کارشناس باشید و یا کانون تبلیغاتی شما خبره باشند،  باز ممکن است مواردی پیدا شود که پیام شما را دچار انحراف و یا نقص کند. پس قبل از انتشار انبوه بیلبورد تبلیغاتی خود حتما طرح آن را با استفاده از جلسات فوکس گروپ یا طرح پرسشنامه یا نظرسنجی از مخاطبین هدف خود جویا شوید. «گاهی مخاطبین هدف شما می توانند راهکارها و ایده های بسیار ذی قیمت و ارزشمندی برای طراحی بیلبورد تبلیغاتی شما داشته باشند پس از آنها غافل نباشید.»

با رعایت کلیه نکات بالایی که در طراحی بیلبورد تبلیغاتی بیان کردیم شما می توانید چک لیست خوبی برای طراحی بیلبورد تبلیغاتی تان داشته باشیم قطعاً اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی اگر با رعایت نکات بالا همراه باشد می تواند برای شما بسیار سرمایه ساز، ارزش آفرین و اثربخش باشد پس آنها را هرگز از یاد نبرید و در طراحی بیلبورد خود و یا تابلو تبلیغاتی از آنها استفاده کنید.

Related Articles

یک نظر دهید