خانه مقالات تبلیغات محیطی و ۵ ویژگی جذاب آن برای موفقیت

تبلیغات محیطی و ۵ ویژگی جذاب آن برای موفقیت

سپتامبر 10, 2018
تبلیغات محیطی و ۵ ویژگی جذاب آن برای موفقیت

تبلیغات محیطی یکی از قدیمی ترین روش های تبلیغاتی می باشد که تا به امروز انسان به خود دیده است و شاید ساده ترین تعریفی که از آن بتوان بیان کرد بدین صورت باشد که مجموعه ای از عناصر فیزیکی که با قرار گرفتن در دیدرس مخاطبان پیامی خاص را منتقل می نماید. همچنین تبلیغات محیطی دارای انواع گوناگونی می باشد که از شایع ترین آن ها می توان به بدنه اتوبوس ها، تبلیغات داخل مترو، بیلبورد ها و تابلو هایی که صرفا برای تبلیغات در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند نام برد.

تبلیغات محیطی چگونه تاثیر گذار تر می شود؟

در تاثیر گذاری تبلیغات محیطی عوامل مختلفی وجود دارد که می توان به آن ها اشاره کرد اما اولین نکته ای که قصد بررسی آن را داریم نقش گرافیک در تبلیغات محیطی می باشد. شاید اولین نکته ای که می تواند نظر مخاطب را به سمت تبلیغات جلب کند گرافیک باشد چرا که از نظر منطق نیز امری طبیعی به نظر می رسد، گرافیک خوب چشم ها را وادار می کند تا تبلیغات را ببیند و همین امر نیز موجب می شود که به هدف نزدیک تر شوید.

تبلیغات محیطی به طور مستقیم در گرافیک محیطی و همچنین افزایش فرهنگ و اقتصاد جامعه تاثیر می گذارد و این تاثیر با انتقال دادن پیام های اقتصادی، آموزشی، تجاری، سیاسی و … در زندگی مردم تغییراتی ایجاد می کند که در راستای محتوای تبلیغات می باشد. اما شاید بهتر باشد کمی درباره تاریخه تبلیغات محیطی بدانید که از کجا آمده و چطور به حیات خود ادامه داده است!

مطلب پیشنهادی ما

قیمت اجاره بیلبورد چقدر است؟

تاریخچه تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی تاریخچه ای بلند بالا دارد و اگر به هر گوشه از تاریخ که بنگریم به نوعی تبلیغات را مشاهده می کنیم، برای مثال چیزی که شاید هیچکدام به آن توجه ای نکرده باشد اما در گذشته در جنگ هایی که اتفاق می افتاده و یا ارتشی به جایی نقل مکان می کرده به همراه خود پرچم نیز می برده است که با استفاده از این پرچم ها می شد هویت آن ارتش را شناسایی کرد، پرچم به نوعی مبلغ آن ارتش بود.

و یا اگر به مدارکی که پیدا شده است که بخواهیم استناد کنیم متوجه می شویم که مصریان باستان بر روی تکه سنگ ها و هر چیزی که امکان حکاکی بر روی آن وجود داشت از دین و خدایان خود نقش هایی به جا می گذاشتند که نشان از تبلیغ دین خود دارد، با همین یکی دو نمونه می توان متوجه شد که تبلیغات محیطی از قدیم الایام وجود داشته است و تنها در گذر زمان شکل آن مقداری دست خوش تغییر شده است که دیلیل آن نیز پیشرفت علم و تکنولوژی می باشد. بزرگ ترین منبع تبلیغاتی که که به دست بشر تا کنون اختراع شده است تلویزیون می باشد.

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

معرف برند شما می شود!

به طور معمول هر شرکتی در دستور کار خود تبلیغات را دارد که اولین هدف از آن نیز معرفی کردن برند خود می باشد تا به همگان اعلام وجودیت کرده و در میان عموم مردم و یا قشر و صنف خاصی که مورد نظر می باشد نام برند را مشهور نماید.

میزان فروش می تواند بیشتر شود!

با استفاده از تبلیغات محیطی یکی از بهترین اتفاقاتی که از قضا هدف نیز همان می باشد فروش شما افزایش خواهد و دیلیل آن نیز معرفی شدن برند شما و جلب اعتماد مشتریان می باشد.

محصولات و خدمات خود را معرفی می کنید!

یکی دیگر از اتفاقاتی با تبلیغات محیطی قرار است برای شما اتفاق بیفتد معرفی شدن محصولات و خدمات شما می باشد. برای مثال اگر فروشگاه می باشید محصولات خودتان را به مردم معرفی می کنید و اگر شرکت خدماتی هستید خدمات را به مردم معرفی می کنید و هیچ چیز بهتر از اینکه مردم خدمات و محصولات شما را بشناسند نمی تواند به کسب و کار شما کمک کند.

آگاهی مردم نسبت به محصولات جدید!

با تبلیغات محیطی که انجام می شود مردم نسبت به ورود و یا تولید محصولات جدید با خبر می شوند و این می تواند در همه گیر شدن محصول جدید سرعت بیشتری داشته باشد.

تبلیغ!

بله درست است! با استفاده از تبلیغات محیطی شما می توانید محصول خود را تبلیغ کنید و با توضیح دادن مزایای محصول و خدمات خود مردم را ترغیب به خرید و یا استفاده از محصولات و خدمات خودتان کنید.

تبلیغات محیطی

معایب تبلیغات محیطی چیست؟!

شاید عنوان کردن معایب کلمه درستی نباشد و بتوان از محدودیت به جای آن استفاده کرد اما به طور کلی تبلیغات محیطی نیز برای خود محدودیت ها و گاها حتی معایب نیز دارد که به شرح زیر می باشد:

نتیجه معکوس:

تبلیغاتی که انجام می شود با زیر ساخت مناسبی داشته باشد و کاملا اصولی انجام پذیرد، چرا که اگر تبلیغی انجام پذیرد و سپس به مشتریان امکان سرویس دهی نباشد به طور مستقیم بر روی اعتبار شرکت امتیاز منفی خواهد داشت و مشتریان خود را از دست خواهید داد؛ از این رو باید در تبلیغات محیطی کاملا حرفه ای عمل کرد تا متضرر نشد.

قیمت بالا:

همانطور که بازدهی این نوع از تبلیغات بالا می باشد، قیمت آن نیز به طبع بالا می باشد و این کار را برای شرکت های نوپا و یا کوچک تر سخت می نماید.

محدودیت ها:

در اجرای تبلیغات محیطی محدودیت هایی وجود دارد و همین محدودیت ها جزئی از معایت آن به شمار می رود.

تبلیغات محیطی چند نوع می باشد؟

تبلیغات محیطی دارای اشکال و روش های مختلفی می باشد که هر کدام از آن ها را می توان انجام داد، اما اگر قصد تبلیغات حرفه ای را داشته باشید باید بدانید که هر تبلیغی در مکان و با شکل خاص خودش، می تواند نتیجه بهتری را داشته باشد و استفاده کردن از یک روش متناسب به صورت عمده می تواند بهتر از استفاده کردن از تمامی اشکال تبلیغات به صورت کم باشد. در ادامه تعدادی از این روش ها و اشکال تبلیغاتی را معرفی می کنیم:

 • استکیر سه بعدی تبلیغاتی
 • دستگیره های تبلیغاتی
 • تبلیغات بر روی بدنه خودرو های شهری
 • تبلیغات روی پل هوایی
 • بیلبورد تبلیغاتی
 • استرابورد تبلیغاتی
 • لمپوست بنر
 • تلویزیون شهری
 • استند های تبلیغاتی
 • و …

خلاقیت، راز موفقیت در تبلیغات

دنیای امروزه پر از رقابت می باشد و هر کسی دوست دارد که در میان رقیبان خود از بقیه جلو تر باشد و کسی در این راه موفق تر است که خلاقیت بیشتری را به خرج دهد، این امر در تبلیغات نیز صدق می کند و کسانی که با خلاقیت بیشتری تبلیغات را انجام می دهند موفق تر هستند. تبلیغات محیطی باید به گونه ای خلاقانه و هوشمندانه طراحی شود که تبلیغ شما در میان تبلیغات بی شمار دیگر به سادگی قابل تشخیص، دل نشین تر و همچنین بخاطر سپاری آن ساده باشد.

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی در صورتی که هوشمندانه و خلاقانه باشد شما را سریع تر از هر چیز دیگری می تواند به هدفتان برساند و از هزینه های اضافی جلوگیری کند. یکی از افراد موفق و مشهور در این زمینه به نام استفان وگل که بخاطر موفقیت های خود شهرت بسیاری را نیز در عرصه تبلیغات به دست آورده است در مورد خلاقیت چنین می گوید:

استفان وگل:

هیچ چیزی نمی تواند مانند مانند تبلیغات خلاقانه کارامد تر باشد چرا که این گونه تبلیغات بسیار بادوام تر و به یاد ماندنی تر از دیگر تبلیغات می باشد؛ با هزینه ای کم، موثر تر واقع شده  سیل طرفداران را به سمت شما روانه می کند.

تبلیغات محیطی در چه مکانی مناسب تر است؟

همانطور که گفتیم اگر تبلیغات محیطی در مکان و موقعیت مناسب خود انجام نگیرد میزان بهره وری و نتیجه گیری آن کاهش می یابد. از این رو باید بهترین مکانی را انتخاب کرد که ویژگی های خاص و بارز تبلیغات خاص شما را داشته باشد. تعدادی از بهترین مکان های تبلیغاتی را برای آشنایی در ادامه عنوان می کنیم:

موقعیت مکانی

از جمله این مکان ها می توان به خیانان ها اشاره کرد، خیابان یکی از بهترین مکان ها برای انجام دادن تبلیغات محیطی می باشد و میزان بازدهی بالایی نیز می تواند داشته باشد، اما از جمله مکان های دیگری که می توان به آن اشاره کرد عبارتند از:

 • خیابان ها
 • مراکز ورزشی
 • پل عابر پیاده
 • بزرگ راه ها
 • پل هوایی سواره رو
 • و …

تبلیغات محیطی

جایگاه سوخت

جایگاه های سوخت یکی از مکان هایی می باشد که می توان بر روی آن حساب ویژه ای باز کرد چرا که مردم برای سوخت گیری به آنجا مراجعه می کنند و با توقف کامل، می توانند تبلیغاتی که در آن محل وجود دارد را به طور کامل بخوانند. از جمله جایگاه های سوخت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پمپ بنزین
 • پمپ گاز

فضا های شهری

یکی دیگر از مکان هایی که می توان روی آن ها حساب ویژه ای برای تبلیغات محیطی باز کرد فضا های بین شهری می باشد؛ چرا که خودرو ها توقف کرده و می توانند تبلیغات را مشاهده نمایند، اما باید در نظر داشت که با توجه به تبلغی که قرار است انجام شود باید موقیت مناسب انتخاب شود چرا که در میان این مکان ها می تواند بازدهی تبلیغات متفاوت باشد.

 • اتوبان
 • عوارضی
 • پلیس راه
 • و …

مراکز عمومی

از جمله مراکز عمومی که می توان به آن ها اشاره کرد مجتمع های تفریحی توریستی می باشد، تبلیغات متناسب و خلاقانه در این موقعیت ها می تواند شما را به هدف خود بسیار نزدیک کند و بازدهی خوبی را برای شما داشته باشد. برای مثال تبلیغات هتل در مجتمع تفریحی توریستی می تواند بسیار کارامدتر از تبلیغ فروش محصول خاص مانند لاستیک و یا غیره باشد! از این رو باید نهایت دقت را در انتخاب موقعیت مناسب داشت.

 • مجتمع تفریحی توریستی
 • مراکز ورزشی
 • نمایشگاه های بین المللی
 • مراکز خرید
 • و …

تبلیغات محیطی

پایانه حمل و نقل

آخرین محلی که در دسته بندی ما قرار گرفته است پایانه های حمل نقل عمومی می باشد که از بهترین مکان های تبلیغاتی می باشد.  در این مراکز می توان در محل های مختلفی مانند بدنه وسایل حمل نقل، ایستگاه ها و … استفاده کرد. از جمله مکان هایی که در این دسته بندی قرار می گیرند عبارتند از:

 • راه آهن
 • قظار شهری
 • ترمینال مسافربری بین شهری
 • ترمینال مسافربری اتوبوس ها
 • ایستگاه های اتوبوس شهری
 • فرودگاه ها
 • و …

نتیجه گیری:

تبلیغات محیطی دارای انواع و اشکال محتلفی می باشد که اگر به صورت حرفه ای و خلاقانه و با در نظر گرفتن تمامی جنبه های آن اقدام به تبلیغ نمود می تواند نتیجه فوق العاده ای داشته باشد و این موضوع را می توان از تایخچه تبلیغات دریافت. ختم کلام آن که تبلیغات محیطی بهترین وسیله برای معرفی خدمات و محصولات می باشد و می تواند در رشد و پیشرفت شما نقشی اساسی داشته باشد، اگر به صورت مکانیزه و حساب شده عمل شود!

Related Articles

یک نظر دهید