خانه مقالات شعار تبلیغاتی یا یک اسلوگان مؤثر چه ویژگی هایی دارد؟

شعار تبلیغاتی یا یک اسلوگان مؤثر چه ویژگی هایی دارد؟

دسامبر 30, 2018
شعار تبلیغاتی یا یک اسلوگان مؤثر چه ویژگی هایی دارد؟

امروزه تعداد زیادی شعار تبلیغاتی در معرض دید مخاطبان و مشتریان بر روی بسیاری از تابلوهای تبلیغاتی، بنرها، دیوار ها، پوستر ها و دیگر ابزار تبلیغاتی قرار داده شده اند. در واقع کارخانه های بزرگ، تولید کننده ها و شرکت ها میلیون ها دلار پول را بابت تهیه و انتشار شعار های تبلیغاتی برای محصولات خود صرف می نمایند.

مطالب پیشنهادی ما

روش تبلیغات در شرایط بد اقتصادی

یکی از ارکان اساسی که می تواند یک تبلیغات را به صنعت تبدیل نماید، وجود تکنیک های اجرای تبلیغات بر شکوفایی آن صنعت می باشد. رسیدن به موفقیت در حیطه تبلیغات هنری است که با خلق شعار  اثر بخش و جالب توجه به دست می آید. در واقع شعار های تبلیغاتی گام تأثیر گذاری در عرضه کالا به مشتری محسوب می گردند.

شعار تبلیغاتی یا یک اسلوگان مؤثر

شعار تبلیغاتی یا اسلوگان چه ویژگی هایی دارد؟

همان گونه که اشاره گردید شعار تبلیغاتی یا اسلوگان یکی از ارکان مهم در تبلیغات برای یک محصول می باشد. که باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • شعار تبلیغاتی در حقیقت جمله و یا متنی است که تعهد یک محصول، برند و یا خدمت را عرضه می نماید.
 • یک اسلوگان باید به نحوی باشد که ماندگاری زیادی در ذهن مخاطب داشته باشد.
 • به دلیل حجم بسیار بالای شعارهای تبلیغاتی از طریق اطلاعات رسانه های گوناگون در عصر جدید، شعارها می بایست جذابیت بالا و خاصی داشته باشند.
 • همچنین یک اسلوگان یا شعار تبلیغاتی باید حداقل یک و حداکثر سه جمله باشد.

شعار تبلیغاتی یا یک اسلوگان مؤثر

چگونه یک شعار تبلیغاتی مؤثر واقع خواهد شد؟

در مبحث قبل به ویژگی های کلی یک شعار تبلیغاتی اشاره کردیم. در این قسمت برای این که بدانیم شعار های تبلیغاتی تأثیر گذار باید چه خصوصیت هایی داشته باشد، مواردی را عنوان کرده ایم:

 • یک شعار تبلیغاتی مؤثر باید بتواند احساس نیاز را در مشتری به وجود آورد.
 • باید در چهار چوب قانون فاصله میان محصول خود و محصولات رقبا را نشان دهد.
 • باید مزایای اصلی یک محصول را برای مشتریان عرضه کند.
 • یک شعار تبلیغاتی مؤثر باید کنایه آمیز باشد.
 • توانایی به نظر رساندن یک شخصیت متمایز را داشته باشد.
 • توضیحات در شعار باید تحریک کننده ، ساده ، مستقیم، و قابل فهم باشد.
 • شعارهای تبلیغاتی مؤثر همچنین باید جایگاهی باورپذیر و مورد اعتماد را ارائه دهند.

مطالب پیشنهادی ما

اهمیت رابطه تبلیغات و توسعه در سودآوری

کوتاه بودن بودن یک شعار تبلیغاتی چه تأثیری دارد؟

علاوه بر ویژگی های مهم یاد شده برای داشتن یک شعار خوب، این ویژگی را نیز بادی مد نظر داشت که یک شعار مؤثر باید به گونه ای باشد که به راحتی در ذهن حک شده و فراموش نشود. در حالی که اهمیت تفاوت در شعار خود را باید مد نظر داشت، می توان با ایده گرفتن از کسب و کارهای شرکت های رقیب به این مهم دست یافت. همچنین باید توجه نمود که یک شعار باید به نوعی طراحی شود که مطلب را به روشنی بیان کرده و از یک گفته جذاب نیز فرا تر واقع شود.

مناسب بودن یک شعار تبلیغاتی چه اهمیتی دارد؟

در صورتی که در ذهن یک خریدار با دیدن یک محصول در فروشگاه یک شعار متبادر شود، می توان گفت که منظور اصلی شعار های تبلیغاتی تامین شده و آن شعار موفقیت آمیز بوده است. همچنین یک شعار مناسب باید نام محصولی را که برای خریداران اهمیت زیادی دارد را به یاد آن ها بیاورد.

شعار تبلیغاتی یا یک اسلوگان مؤثر

محصولاتی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی، داروها، خوراکی ها و نوشیدنی ها اجناسی هستند که مرتباً در حال خریده شدن بوده و این محصولات حجم وسیعی از شعار های تبلیغاتی را به خود اختصاص داده اند. بنابراین رقابت در خلق شعار های تبلیغاتی مناسب برای چنین محصولاتی اهمیت بسیار بالایی دارد. باید توجه نمود که در این میان برخی از تبلیغات مربوط به این گونه اجناس به قدری متفاوت و پر جاذبه هستند که هر انسانی در هر سن و سال به دیدن و سرگرم شدن با آن علاقه مند هستند.

مطالب پیشنهادی ما

برنامه ریزی در تبلیغات

نظر سنجی از کارمندان برای خلق یک اسلوگان موثر و ایده آل

برخی از شرکت ها مانند کمپانی فورد برای جمع آوری نظرات کارمندان خود در خصوص خلق یک شعار مناسب، اقدام به راه اندازی مسابقات می کنند. بدین ترتیب شرکت ها می توانند بدون پرداخت مبالغ هنگفت به آژانس های تبلیغاتی و مشاوره ای در این خصوص، تنها با مشورت گرفتن از اعضای داخلی شرکت، شعاری جدید و مناسب برای خود به وجود بیاوردند. این کار می تواند ایده ای جالب بر شرکت های کوچک و کم هزینه باشد.

Related Articles

یک نظر دهید