خانه مقالات احادیث مذهبی در تابلو های تبلیغاتی

احادیث مذهبی در تابلو های تبلیغاتی

نوامبر 20, 2018
احادیث مذهبی در تابلو های تبلیغاتی

شرایط کنونی حاکم بر بازار و اقتصاد کشور باعث به وجود آمدن تبلیغات و اطلاع رسانی متنوع و گاهاً عجیب مانند استفاده از احادیث مذهبی نامرتبط از سوی صاحبان مشاغل و محصولات شده است.  تبلیغاتی که در جهت حمایت از کالاهای داخلی حتی دست به دامن احادیث مذهبی نیز شده اند. و این موضوع سبب شده است که برخورداری از یک کسب و کار حلال به معضلی سخت و دشوار تبدیل شده است. در حال حاضر تبلیغات و فرهنگ سازی های نوشتاری و شنیداری فراوانی، با تمسک به احادیث مذهبی و اسلامی در جهت عدم استفاده از محصولات خارجی و نیز استفاده بیشتر از تولیدات داخلی در سطح شهرها به چشم می خورد.

روش های تبلیغات

اگر به قدمت امر تبلیغ و اطلاع رسانی در جهان توجه کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که انسان ها همواره علاقه‌ مند به برقراری ارتباط با دیگران و عرضه محصولات و دست آوردهای خود و نیز عقاید و باورهایش به انسان‌های دیگر بوده است. بنابراین امروزه برای دستیابی به این هدف بزرگ و مهم، با پیشرفت علوم و فنون گوناگون وسایل و روش های گوناگون و متعددی اختراع و به وجود آمده است.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد!

تاثیر تبلیغات در نظافت شهری

یکی از روش های مهم در امر تبلیغات و اطلاع رسانی استفاده از تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهرها می باشد. این تابلو ها در عین ایفای نقش کاربردی خود، که معرفی کالا و خدمات است؛ با توجه به نوع نوشته، عکس ، احادیث مذهبی و پیام خود می توانند موجب افزایش پویایی و سر زندگی در فضای شهر و یا برعکس موجب اغتشاش و سردرگمی شوند. تابلوهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی مختلف در سطح شهر و در طول زمان برای جلب توجه مشتریان شکل گرفته اند، از همین رو دارای ویژگی منحصر به فردی هستند که همان هویت بصری متمایز و مشخصی است که از فرهنگ مردم و مطابق با نیاز و سلیقه روز برآمده است.

استفاده از احادیث مذهبی در تابلوهای تبلیغاتی

استفاده از احادیث مذهبی مشهور از معصومین بر روی تابلو های تبلیغاتی،  مانند: ” امام صادق (ع) می فرمایند: کسی که به غیر از ما تمسک جوید، دروغ می گوید که شیعه ماست” ، به عنوان یک شعار تبلیغاتی و به منظور حمایت از تولیدات داخلی مؤید این امر است. اما آن چه که با دیدن این حدیث و دیگر احادیث مذهبی برای شعارهای تبلیغاتی در ذهن بینندگان متبادر می کند، این است آیا خرید و استفاده از کالاهای خارجی توسط شیعیان، آن ها را از مذهب خود خارج می نماید؟!

تأثیر احادیث مذهبی در تبلیغات

اگر چه تبلیغات تأثیر به سزایی در پیشرفت کسب و کارها و فروش اجناس و کالاها دارد، اما یک تبلیغ خوب شاید کار هرکسی نباشد. در حقیقت نحوه تبلیغات و اثرگذاری آن ها بر روی مشتریان باید به گونه ای باشد که به وسیله آن، ذهنیت و دیدگاه افراد نسبت به تولیدات و کالاهای ملی تغییر و متمایل گردد و در کنار آن صاحبان مشاغل و تولید کنندگان نیز برای بالا بردن کیفیت و ارزش دست آوردهای خود بیشترین تلاش را نمایند.  یک تبلیغ مناسب و خوب شامل صداقت، خلاقیت، بررسی نیاز بازار، مخاطب شناسی، طراحی درست و غیره می باشد، که عدم توجه به این موارد و تنها به وسیله سوء استفاده از احادیث مذهبی هرگز نتیجه اثربخش و مفیدی در پی نخواهد داشت.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد!

واکنش های مردم به بیلبورد های حقوق بشر امریکا

آنچه که مسلم است ارتباط دادن احادیث مذهبی مانند حدیث یاد شده از امام جعفر صادق (ع)، با تبلیغات کاری است که به هیچ وجه سنخیتی برای تشویق افراد، به منظور حمایت از کالاها و تولیدات داخلی ندارد و تنها افکار و تصاویر نا مطلوب را ذهن افراد به وجود می آورد. تابلوهای تبلیغاتی با وجود داشتن هماهنگی هایی از جمله فرم و رنگ و طرح زیبا،  اگر از پیام نوشتاری بی ارتباط مانند احادیث مذهبی و بی توجه به زمینه فرهنگی و عقاید مردم در آن استفاده شده باشد، هرگز مطلوبیت بصری لازم را ندارند و لازم است در این زمینه اصلاحاتی صورت بگیرد.

Related Articles

یک نظر دهید