خانه مقالاتخلاقیت در تبلیغات رعایت اصل تمایز در تبلیغات چه اهمیتی دارد؟

رعایت اصل تمایز در تبلیغات چه اهمیتی دارد؟

دسامبر 4, 2018
رعایت اصل تمایز در تبلیغات چه اهمیتی دارد؟

رعایت اصل تمایز در تبلیغات یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت و پیشرفت در دنیای تبلیغات است. در واقع جهت رعایت اصل تمایز در تبلیغات و برای آنکه بتوانید در این عرصه از دیگران همیشه چند گام پیشتر باشید و بسیار حرفه ای ظاهر شوید، باید تغییری جدید را در دنیای تبلیغات خود اعمال کنید. این تغییر چیزی جزء تبدیل تبلیغات خوب به تبلیغات متمایز نیست.

دلایل موفقیت و پیشرفت بسیاری از بزرگ ترین برندهای جهانی، بر اساس نگاهی عمیق به شرایط پیرامون جوامع انسانی و کوشش که برای بهبود آن می باشد. بنابراین هنگامی که به نیازهای انسانی در پیشبرد اهداف دقت شود، اصل تمایز به وجود می آید. در مراحل اولیه یک آژانس تبلیغاتی با توسعه نام برند خود تمایزی را نسبت به سایر برندها می تواند موجب شود. این عمل در چهار چوب اصول خود می تواند ایده ها و کارهای خلاقانه و هوشمندانه ای را به وجود آورد.

در این مقاله مطالبی پیرامون رعایت اصل تمایز در تبلیغات پرداخته شده است. همچنین آژانس تبلیغاتی بی‌بی‌اچ که در رعایت اصل تمایز در تبلیغات بسیار موفق بوده نیز معرفی شده است. این آژانس موفق در اولین کار تبلیغی خود همه را بسیار شگفت زده نمود، چرا که در آن کار تبلیغی خلاقیت فراوانی به کار رفته بود به طوری که برای همیشه به عنوان نماد آژانس تبلیغاتی بی ‌بی ‌اچ باقی ماند.

تمایز در تبلیغات

رعایت اصل تمایز در تبلیغات چگونه است؟

رعایت اصل تمایز در تبلیغات به گونه ای است که باید همیشه حرکتی متفاوت با حرکات رقیب انجام شود و در واقع تقلید از  دیگران کاری غیر حرفه ای می باشد. اگر شرکت های رقیب شما تبلیغی بسیار جذاب و مردم پسند را برای محصولات خود تهیه کرده و مورد استفاده قرار داده است، شما می بایست به شرکت سازنده تبلیغات خود هشدار دهید که تبلیغی متفاوت با آن را برای شما تهیه کند.

همیشه به خاطر داشته باشید که متفاوت بودن و رعایت اصل تمایز در تبلیغات یک اصل و یک قانون است. به عنوان مثال در تبلیغات کشور ما مشاهده شده است که یک شرکت تایر تبلیغ طنز ساخته و یک شرکت دیگر تایر هم از تبلیغاتی طنز استفاده کرده است. و یا اینکه یک شرکت تولید کننده چای از یک کارکتر طنز استفاده کرده، و یک تولید کننده دیگر چای هم همان کارکتر برای تبلیغات خود به کار می برد. این کار در تبلیغات، کار چندان زیبا و موثری نخواهد بود. به این جمله مشهور در عرصه بازاریابی دقت کنید: هنگامی که در یک جنگی که همه از چاقو  به عنوان سلاح خود استفاده می کنند کسی می تواند برنده باشد که از هفت تیر بهره برد.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد!

تبلیغات پل عابر پیاده و بررسی ویژگی های بی نظیر آن

متفاوت بودن در دنیای تبلیغات

در دنیای تبلیغات کسی برنده است که متفاوت بوده و برای خود تمایز ایجاد به وجود آورده است. همه افراد می دانند که  قله دماوند بلندترین قله ایران است ولی کمتر کسی دومین قله ایران را از نظر بلندی می شناسد. قله دماوند به دلیل تمایزی که برای خود ایجاد کرده، بسیار شناخته شده می باشد.

در حال حاضر ممکن است این سوال مطرح شود که اگر یک شرکت رقیب قرار است در آیتم اول ظاهر شود و یک تمایز برای خود به وجود آورده است، پس دیگر شرکت ها چگونه باید عکس العمل نشان دهند. پاسخ بسیار واضح است در واقع اگر یک شرکت در یک مقطع و مرحله خاصی تمایز به وجود آورده است، سایر شرکت ها می توانند در جای دیگری برای خود تمایز ایجاد نمایند. به عنوان مثال شرکت سازنده اتومبیل بلیزر در امنیت برای تمایز ایجاد کرده است و شرکت بی ام و در چیز دیگر خود را متمایز کرده است . شرکت بلیزر در یکی از تبلیغات خود گفته است که در دنیایی که امنیت وجود ندارد ما برای شما مقداری امنیت هدیه می دهیم. این که نگفته به شما امنیت کامل می دهیم نشانه راستگویی و صداقت برای مخاطبان خود می باشد.

اصل تمایز در تبلیغات چه اهمیتی دارد؟

رعایت اصل تمایز در تبلیغات چه مزیت هایی دارد؟

رعایت اصل تمایز در تبلیغات بسیار کار آمد است. چرا که قانون بازاریابی می گوید اول بودن از بهتر بودن اولویت بالا تری دارد. ایجاد تصویر ذهنی متمایز می تواند حامل مزیت های منحصر به فرد محصول و بالا بردن جایگاه آن در آن بخش بازار شود. برای فراهم کردن چنین تصویری لازم است خلاقیت و تلاشی مضاعف در این خصوص اعمال شود.

در حقیقت هیچ شرکتی با تبلیغات غیر خلاقانه و فوری نمی تواند تصویری شاخص در ذهن مشتریان خود به وجود آورد. تصویر باید به گونه ای باشد که گویای تمام فعالیت هایی باشد که آن شرکت انجام داده و تمامی حرف هایی که شرکت برای گفتن دارد را در بر بگیرد. بنابراین ذکر این نکته ضروی است که اگر رقیب در یک قسمت تمایز ایجاد کرده، سایر رقبا باید در جهت رعایت اصل تمایز در تبلیغات قسمت های دیگری برای خود تفاوت به وجود آورند.

دیدگاه مبتنی بر تمایز

در کتاب ۲۲ قانون تغییر ناپذیر مدیریت بازاریابی نویسنده آورده است که: “تاریخ نشان داده که تنها شیوه موفقیت در بازاریابی حرکت جسورانه منحصر به فرد است”. در اینجای معنای منحصر به فرد بودن همان رعایت اصل تمایز در تبلیغات است. کوفی عنان در صحبتی گفته بود که هنگامی که محصل بوده، معلم وی بر روی تخته سفید یک نقطه سیاه قرار داد و  از دانش آموزان سوال کرد که روی تخته چه می بینید؟ دانش آموزان گفتند که یک نقطه سیاه می بینند. معلم برای شیوه نگاه منفی دانش آموزان اظهار متأسف شد و گفت: شما تخته سفید را ندیدید ولی نقطه سیاه را به خوبی دیدید.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد!

بنر تبلیغاتی چیست؟

واضح است که آنان افرادی با دید منفی نبودند بلکه تفاوت در نوع دیدن تمایز است. در دنیای تبلیغات اینگونه  استدلال می شود که این دیدگاه دانش آموزان به دلیل تمایز است. حال اگر تخته سیاه بود و یک نقطه سفید روی آن قرار داشت، دانش آموزان چه چیزی را می دیدند؟

اصل تمایز در تبلیغات چه اهمیتی دارد؟

 

به شرکت های تبلیغاتی توصیه می شود که  نباید یک اثر موفق خود را برای شرکت دیگر در همان صنعت و یا در صنعت دیگر به عنوان یک شرکت تبلیغاتی بسازند. در همه دنیا این قانون وجود دارد که اگر یک شرکت تبلیغاتی با برندی خاص کار می کند دیگر نباید برای شرکت رقیب نیز کار کند. و یا اینکه اگر یک شرکت تبلیغاتی برای یک بانک کار انجام می دهد دیگر نمی تواند برای بانک رقیب نیز کار کند. به عنوان مثال اگر شرکتی برای ایران خودرو کار می کند از نظر اخلاق حرفه ای نباید با سایپا کار کند. برای به وجود آمدن تمایز در شرکت ها ،  رعایت اصل تمایز در تبلیغات لازم است و باید تبلیغاتی متفاوت با تبلیغات رقبا ایجاد شود. در حقیقت برای دیده شدن باید متفاوت شد.

آژانس موفق تبلیغاتی بی ‌بی ‌اچ چه ویژگی هایی دارد؟

از خصوصیات بارز و شناخته ‌شده آژانس تبلیغاتی بی‌ بی‌ اچ که توانسته با رعایت اصل تمایز در تبلیغات توجه تولید کنندگان برتر جهان را به خود جلب نماید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در خلاف جهت معمول حرکت کردن
  • رعایت اصل تمایز تبلیغات
  • خلاقیت داشتن

نماد اصلی آژانس تبلیغاتی بی‌بی‌اچ، گوسفند سیاهی است که حتی بعد از گذشتن چندین دهه، این آژانس تبلیغاتی را به یکی از مشهورترین شرکت‌های بازاریابی تبدیل کرده است. آژانس تبلیغاتی بی‌بی‌اچ یا Bartle Bogle Hegarty ، یکی از آژانس‌های تبلیغاتی موفق جهان به‌ شمار می‌رود. این شرکت در سال ۱۹۸۲ توسط جان بارتله، نایچل بوگله و جان هگارتی تاسیس شد.

اصل تمایز در تبلیغات چه اهمیتی دارد؟

در این آژانس بیش از یک هزار کارمند مشغول به کار بوده و با برندهای معتبری مانند آدیداس، آئودی، گوگل و… نیز همکاری دارد. همچنین این شرکت در شهرهای بزرگی چون لندن، نیویورک، سنگاپور، شانگهای، استکهلم و لس‌آنجلس دفتر مرکزی دارد.

در حالی که تعداد شعبه های این شرکت معدود بوده است و این آژانس مانند دیگر رقبای خود، دفاتر زیادی در سراسر جهان ندارد، اما روش های خلاقانه و جدیدی که این شرکت در تبلیغات خود به کار می برد، اما نام “بی ‌بی ‌اچ” به ‌عنوان یکی از معتبرترین آژانس‌های تبلیغاتی برای بسیاری از تولید کنندگان بزرک دنیا، آشنا می باشد.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد!

تبلیغات خلاقانه آکواریوم چگونه است؟

رعایت اصل تمایز در تبلیغات آژانس بی‌بی‌اچ و خلاقیت توسط آن

در سال های ابتدایی تأسیس آژانس بی بی اچ یکی از مشهورترین برندهای لباس های جین به نام لیوایز برای انجام تبلیغات خود به این آزانس مراجعه کرد و “بی بی اچ” تبلیغی بسیار خلاقانه برای این برند ساخت به طوری که با استفاده از رعایت اصل تمایز در تبلیغات بعد از چند دهه این تبلیغ هنوز به عنوان نماد شرکت لیوایز شناخته شده است. در این تبلیغ، آژانس بی‌بی‌اچ به‌ جای استفاده از روش های عادی و معمولی برای تبلیغ پوشاک جین، یک روش متمایز و خلاقانه را به کار بردند تا با رعایت اصل تمایز در تبلیغات به موفقیت برسند. تبلیغ مذکور به این صورت بود که گوسفندی سیاه را در مرکز گله ای از گوسفندان سفید را نشان می داد این در حالی بود که گوسفند سیاه در خلاف جهت گوسفندان سفید حرکت می کرد و از این ایده که رعایت اصل تمایز در تبلیغات به خوبی در آن اجرا شد، استقبال زیادی صورت گرفت.

در کنار این تصویر نیز شعارهای تبلیغاتی جذابی مانند (when the world zigs, zag)  نیز دیده می شد. این شعارها که به‌ خوبی اصل متمایز بودن در تبلیغات را نمایش می داده اند. نحوه کار تبلیغات در آژانس بی‌ بی‌ اچ با این شعار کاملاً هماهنگ است. در واقع خلاقیت جالب و متفاوتی در آگهی‌های تبلیغاتی این شرکت دیده می‌شود. تفاوتی مانند حرکت گوسفند سیاه در میان دیگر گوسفندان، و این چیزی است که نشان دهنده رعایت اصل تمایز در تبلیغات در  این شرکت را نشان می دهد.

Related Articles

یک نظر دهید