خانه مقالاترسانه های تبلیغاتی مبلمان شهری چیست و دانستنی هایی جالب از آن

مبلمان شهری چیست و دانستنی هایی جالب از آن

سپتامبر 15, 2018
مبلمان شهری چیست و دانستنی هایی جالب از آن

مبلمان شهری دارای معنای بسیار وسیعی است. به صورتی که تمام تجهیزات متحرک و نیمه متحرک تزئینی است و یا همچنین می تواند در فضاهای باز عملکردی باشد که به صورت موقت و یا دائم نصب می شوند. مبلمان شهری شامل تجهیزات شناخته شده و نصب شده در شهرها، خیابان ها و فضاهای باز می باشد که در مورد استفاده عمومی قرار می گیرد. ایستگاه های اتوبوس، علائم شهری، پارک ها، تجهیزات شهری بدنسازی، میزها، بیلبوردها، سطل های زباله و…. همگی جزو مبلمان شهری به حساب می آیند.

مبلمان شهری نمادی از زیرساخت ها و نوآوری های شهری، تاریخ فرهنگی، معنوی و… است که هویت شهر و حس تعلق را در افراد زنده نگه می دارد. مبلمان شهری علاوه بر اینکه باعث زیبایی شهر می شود، قسمتی بسیار مهمی از زندگی افراد و محیط زیست به حساب می آید که در هماهنگی شهری عاملی جدایی ناپذیر می باشد. ناگفته نماند که در خصوص روانشناسی رنگ ها، فرهنگ، اصول زیبایی و هارمونی، جنس و سن این هماهنگی تحقیقات علمی بسیار زیادی صورت گرفته است که با مشاهده افراد مختلف نسبت به آن ها برداشت های گوناگونی خواهند داشت.

در مطلب مبلمان شهری چه چیزی می خوانیم؟

  • مبلمان شهری چه نقشی در شهر دارند
  • تاثیر پیاده رو ها و مبلمان شهری در شهر
  • توجه کشور های توسعه یافته به مبلمان شهری
  • قدمت طولانی مبلمان شهری در ایران

مبلمان شهری

مبلمان شهری چه نقشی در شهر دارند؟

مبلمان شهری در طراحی پروژه های شهری نقش بسیار مهمی دارند و همچنین در بخش بندی کردن فضاهای بین پیاده روها، محل تردد اتومبیل ها، حمل و نقل عمومی، تردد دوچرخه ها، فضاهای سبز، نورپردازی ها، موانع و نیمکت ها دارای نقش بسیار پررنگی است و از تاثیر آن نمی توان چشم پوشی کرد. در کنترل ترافیک و راهنمایی از علائم شهری استفاده می شود که آن ها جزئی از گروه عظیم مبلمان شهری هستند. برای اینکه بتوان شهر را به خوبی و به درستی مدیریت کرد به تابلوهای هشدار دهنده، تابلوهای ایستگاه های سوخت گیری و بیمارستان که در مسیر خودروهای نصب شده اند نیاز است.

مطلب پیشنهادی ما

تابلو شهری و بررسی مکان ایده آل برای تبلیغات

طراحان متخصص در طراحی مبلمان شهر تلاش های بسیار فراوانی انجام می دهند تا بتوانند به خوبی اصول شهرسازی را رعایت کنند چون به خوبی می دانند که اگر استانداردها، اصالت، زیبایی، نیازهای کاربران، موقعیت و… به درستی رعایت کنند علاوه بر حفظ امنیت شهروندان می توانند هزینه های نگهداری و تعمیر مبلمان شهری را به شدت کاهش دهند. به صورت کلی برای تسهیل ارتباط بین افراد و فضای جامعه نیاز به مبلمان شهری است و باید به خوبی این نیاز را برطرف کرد.

از اصلی ترین مباحث در مبلمان شهری می توان به محل قرار گیری، گزینش و نصب آن اشاره کرد که باید براساس اصول و دقت زیادی انجام گیرد. جاهای که مبلمان شهری بتوانند استفاده بسیار زیادی برای کاربران خود داشته باشند و همچنین موجب پیشگیری از آلودگی محیط زیست شوند، بهترین مکان برای نصب آن ها خواهد بود. اگر بخواهید در نصب، هزینه های تولید و فضا در مبلمان شهری صرفه جویی کنید باید این موضوع را بدانید که ارتباط اصولی میان عوامل تمام اجزای مبلمان شهری مستلزم وجود تمام اعضای آن می باشد چون وجود هر کدام از آن تکمیل کننده دیگری است.

مبلمان شهری

تاثیرات پیاده روها و مبلمان شهری بر شهر

از عوامل دیگر بسیار مهم در این خصوص می توان به پیاده روها اشاره کرد که اصلی ترین عامل در طراحی آن ها در نظر گرفتن آسودگی و پویایی می باشد. همچنین برای کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی باید سازگاری آن با محیط زیست را درنظر گرفت و در آخر هم رعایت این موارد موجب ترغیب افراد برای استفاده از پیاده روها و استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای حمل و نقل می شود.

مطلب پیشنهادی ما

چرا باید از بیلبورد تبلیغاتی استفاده کنیم؟

اگر پیاده روها مدرنیزه شوند، بر محیط، اقتصاد و اجتماع تاثیراتی خواهند داشت و همچنین اگر پیاده روها افزایش پیدا کنند، مردم از خودروهای شخصی خود کمتر استفاده می کنند و به استفاده از وسایل عمومی رو می آورند و این موضوع باعث کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی می شود. مدرنیزه کردن پیاده روها علاوه بر کاهش آلودگی موجب استفاده بیشتر عابران و تعاملات اجتماعی افراد می شود. همچنین این کار بر روی اقتصاد تاثیرات بسیار گسترده ای دارد که از نمونه ی آن می توان به کاهش هزینه های بالا دولت برای کاهش آلودگی و هزینه های درمان ناشی از آلودگی اشاره کرد و نمونه دیگر آن هم افزایش خرده فروشی توسط فروشگاه های مانند کافی شاپ ها و مواد غذایی است که اقتصاد را رونق می دهند.

امروزه استفاده از پیاده روها و مبلمان شهری به کمترین حالت ممکن رسیده است و اصلی ترین علت آن استفاده از خودروهای شخصی می باشد و این امر موجب کاهش فعالیت جسمی و حضور کم در محیط های شهری شده است. اگر بتوان نوآوری را وارد مبلمان شهری کرد، آن موقع است که میدان ها و فضاهای عمومی تبدیل به میحطی فرهنگی و تفریحی خواهند شد و افراد می توانند در این محیط ها همدیگر را ببینند و همچنین اکثر مراسم و جشنواره های خود را در آنجا برگزار کنند. همچنین در اینصورت پیاده روها و مبلمان شهری تبدیل به محیطی راحت برای افرادی می شود که در فعالیت های اجتماعی حضوری پررنگ دارند و نتیجه آن مشاهده تاثیرات مثبت بر روی اقتصاد و محیط زیست است.

مبلمان شهری

توجه کشورهای توسعه یافته به موضوع مبلمان شهری

برخی از کشورهای توسعه یافته مانند چین، ژاپن، گرجستان، بریتانیا، فرانسه و نیویورک به مسئله مبلمان شهری خیلی اهمیت داده اند و همین موضوع موجب پیشرفت شهرهای آن کشورها شده است. برای مثال می تواند به شهرهای چین اشاره کرد که پس از سال ۱۹۹۰ که دستاوردهای عظیم اقتصادی زیادی را به دست آورد، خودروهای آن ها به شدت افزایش یافت که این افزایش موجب رخ دادن مشکلات بسیاری شد، از جمله این مشکلات می توان به تصادفات و ترافیک اشاره کرد. بر همین اساس مهندسان تصادف بر صدد این آمدن که برای حل این مشکل از ابزار آلات و راه های کشورهای غربی استفاده کردند.

استفاده از این روش ها باعث شد که تغییرات گسترده ای در شکل خیابان ها و مبلمان شهری این کشور به وجود بیاید و همچنین باعث کاهش تاثیرات منفی و مخرب اقتصادی، اجتماعی و سلامت شهروندان شد. همچنین این تغییرات هیچ آسیبی به هویت فرهنگی و سیاسی این کشور نرساند.

فرانسه:

از دیگر کشورهای توسعه یافته می توان به کشور فرانسه اشاره کرد که از طراحی شهری و مبلمان شهری هوشمندی برخوردار است. تعداد عابران پیاده در شهرهای فرانسه بسیار بیشتر از خودروهای آن هاست. از جمله ویژگی های مبلمان شهری ، شهرهای فرانسه می توان به داشتن آبنما های عریض، نانوایی ها، پیاده روهای عریض، فروشگاه ها، بانک ها و… اشاره کرد که به راحتی در اختیار عابران پیاده قرار می گیرد.

مطلب پیشنهادی ما

نکات حیاطی طراحی بیلبورد تبلیغاتی

ژاپن:

در شهر توکیو برای اینکه ارتباط خوبی میان طبیعت و شهرها برقرار کنند و همچنین از آلودگی هوا بکاهند از شهرسازی و مبلمان شهری مدرن استفاده کرده اند که موفق هم عمل کرده اند. پس از زلزله ۱۹۲۳ و بمباران ۱۹۴۴ تا ۱۹۴۵ کشور ژاپن بر صدد این موضوع آمد که با استفاده از مبلمان شهری مشکلات ناشی از این حوادث را حل کند و توانست به بهترین نحو ممکن این موضوع را حل کند و نمونه ای برجسته برای کشورهای دیگر شود.

توکیو با خیابان های ایمن که دارای باغچه های کوچک مخصوص شهروندان سالخورده، باغ های عمومی زیبا و رنگارنگ هستند و همچنین داشتن درختان میوه مانند خرمالو، انگور و.. نهایت استفاده از مبلمان شهری را داشته اند که کمک زیادی به اقتصاد آن ها کرده است. همچنین هزینه کم سیستم حمل و نقل عمومی در این شهر باعث شده است که مردم ترغیب به استفاده از آن ها شوند.

مبلمان شهری

قدمت طولانی مبلمان شهری در ایران

کشور ایران در زمینه شهرسازی و مبلمان شهری بسیار پیشرو و قدرتمند بوده است ولی این پیشرو بودن متاسفانه به صورت پراکنده در تاریخ ایران دیده می شود و فقط می توان آن را در بین منابع تاریخی متعدد و پراکنده مانند سفرنامه ها پیدا کرد. البته نباید از این موضوع بگذریم که شکل نخستین عناصر مبلمان شهری در ایران مانند انواع آب نماها مانند لوح های سنگی، تندیس های سنگی پادشاهان و… در زمان هخامانشیان نشانه قدمت طولانی مبلمان شهری در کشور عزیزمان ایران می باشد.

در دوران پس از اسلام هر زمان که حکومت مقتدری توانسته است به ایران حکومت کند، به خوبی در نمایش شکوه شهرها عمل کرده است. برای مثال می تواند به حکومت صفویه اشاره کرد که با توجه به تکیه آن ها به مفاهیم عرفانی و تکیه بر تعابیر و تفاسیر موفق شده بودند پایگاه اجتماعی گسترده ای را در سراسر ایران بعد از دولت ساسانی را به وجود بیاورند.

دولت صفوی در آن زمان با استفاده از سنت های کهن و ایجاد سازماندهی مناسب و همچنین راه اندازی درست تاسیسات و تجهیزاتی زیر ساختی کشور موفق شد مبلمان شهری را به خوبی اجرا کند و از نمونه مبلمان شهری های آن دوران می توان به سکوی بیرون از خانه ها و در کوچه و خیابان اشاره کرد که عابران پیاده از آن به خوبی استفاده می کردند. همچنین دولت صفوی برای زیباسازی خیابان ها از روشنایی و سنگ فرش کردن استفاده می کرده است که این موضوع برای شهرهای اسلامی اهمیت بسیار بالایی داشته است. شهرهای اسلامی به خوبی توانستند رقیبان خود یعنی شهرهای اروپایی را در زمینه مبلمان شهری پشت سر بگذارند.

Related Articles

یک نظر دهید