خانه مقالاترسانه های تبلیغاتی بیلبورد چیست؟ چند فرصت تبلیغاتی استثنایی در بیلبوردها

بیلبورد چیست؟ چند فرصت تبلیغاتی استثنایی در بیلبوردها

می 27, 2018
بیلبورد چیست؟ چند فرصت تبلیغاتی استثنایی در بیلبوردها

بیلبوردهای تبلیغاتی یکی از مهمترین و متداولترین ابزارهای تبلیغاتی محیط‌های شهری و جاده های بین شهری هستند البته که با کوچک شدن سایز بیلبوردها می‌توان آنها را در فرودگاه ها، رستوران ها، مراکز خرید، همایش ها، سالن های کنفرانس و دیگر مناطق نیز قرارداد. طراحی بیلبورد های خلاقانه و یا استفاده از بیلبوردهای متحرک و یا سه بعدی از دیگر روشهای تبلیغات بیلبوردی است که در این متن به آنها پرداختیم اگر تا پایان این متن با ما همراه باشید احتمال می‌دهیم ایده های جالبی برای تبلیغات کسب و کار خود و یا استفاده بهتر از فرصت های تبلیغات بیلبوردی کسب کنید پس لطفاً با ما همراه باشید

بیلبورد

یک بیلبورد )که در بسیاری از نقاط دنیا وجود دارد( یک ساختار تبلیغاتی بزرگ در فضای عمومی و فضای باز است که معمولاً در مناطق با ترافیک بالا و همینطور جاده های شلوغ پیدا می‌شود. بیلبوردها «تبلیغات را با نرخ نمایش بالایی» برای عابران و رانندگان ارائه می‌کنند. به طور معمول نکاتی که در طراحی بیلبوردها به صورت کلی مد نظر هست استفاده از شعارهای کوتاه و باهوش، تصاویر متمایز و استفاده صنف درست و مناسب در تبلیغات بیلبورد بسته به موقعیت جغرافیایی منطقه است به طور معمول بزرگترین بیلبوردها در جاده‌های منتهی به شهرها و بزرگراه‌ها قرار دارد. از طرف دیگر این بیلبوردها خلاقانه‌تر و سفارشی‌تر نیز هستند. اگر در بزرگراهی بیلبوردی دیدید که یک قوطی نوشابه بزرگ از درون آن بیرون زده بود شگفت زده نشوید چرا که اینگونه بیلبوردها در جاده‌های بین استانی و بزرگراه‌ها متداول است مزیت ویژه این نوع بیلبوردها گستردگی و نرخ نمایش بالای آنها است. در سطحِ بعدی از بیلبورد ها بیلبوردهای کوچکتر و ایستاتری داریم که در درون شریان های شهری و خیابان های درون شهر قرار می گیرند. سایز این بیلبوردها کوچکتر و تبلیغات بر روی آنها کمی کم هیجان تر است و معمولاً بر روی آنها دکوراسیون خاصی اجرا نمی شود. این نکته هم داخل پرانتز خدمت شما عرض میکنیم که معمولاً بیلبوردهای بین استانی در مدت طولانی‌تری در جایگاه بیلبورد قرار میگیرند و در واقع نوعی برندسازی و جایگاه سازی را برای کسب و کارها به خوبی ایجاد میکنند. این درحالیست که بیلبوردهای درون شهری با سایز کوچکتر بیشتر تغییر میکنند و با اهداف یادآوری برند، پروموت محصول یا در بعضی حالات جایگاه سازی مقطعی و پروموت کمپین استفاده می شوند. البته این قاعده خاصی نیست و به مرور این رویکرد بین صاحبان کسب و کارها و مشاوران تبلیغات ایجاد شده است.

سبک تبلیغات بیلبورد

آگهی های بیلبورد طراحی شده اند تا توجه اشخاص را به خود جلب کنند و یک خاطره و تصور ذهنی به یاد ماندنی را برای او به خوبی ایجاد کنند. هنر تلفیق تبلیغات با روانشناسی آمیزه بسیار مهمی است که در تبلیغات بیلبورد باید رعایت شود به همین دلیل استفاده از تصاویر کلیشه ای یا طرح‌های غیر خلاقانه تاثیرات خوبی در تبلیغات بیلبورد نخواهد داشت (البته شاید در برخی از شهرهای شمالی کشور، تبلیغات کلیشه ای و یا حتی به سبک طراحی تراکت بر روی بیلبوردها دیده باشید که اتفاقاً مورد استقبال و مورد علاقه شهروندان نیز هست اما به طور معمول عنصر خلاقیت، کیفیت و روانشناسیِ درست فروش و تبلیغات از المان های مهم و اساسی طراحی و تبلیغات بر روی بیلبورد است.) نکته مهمی که در تبلیغات بیلبورد وجود دارد این است که آنها باید در یک زمان بسیار کوتاه قابل خواندن باشد چراکه معمولاً اتومبیل‌ها با سرعت بسیار زیاد از پایین بیلبوردها عبور می‌کنند و بنابراین اگر طولانی باشند خوانده نمی‌شوند و تاثیر درستی بر ذهن افراد نخواهد داشت. بنابراین سخت نگیرید که تنها چند کلمه کوتاه را به صورت بسیار بزرگ بر روی بیلبورد چاپ کنید. استفاده از تصاویر طنز آمیز یا درگیر کننده با رنگهای درخشان یکی دیگر از ابزارهایی است که و روش‌هایی است که در طراحی بیلبورد استفاده میکنند؛ همچنین در استفاده خراقانه‌تری از بیلبورد ها، بخشی از فضای طراحی از چارچوب و قالب بیلبورد خارج می شود؛ همچون چهره شخصی که از لبه بیلبورد آویزان است و یا یک یخچال فریزر مرتفع که از چارچوب بیلبورد بالا زده است و یا تبلیغ جدیدی که توسط یکی از کمپانی های تبلیغاتی ایرانی انجام شد تبلیغ بیمه معلم بود که با شعار جبران کردن قسمتی از فضای بیلبورد را سوزانده بود.

بیلبورهای دو بعدی و ۳ بعدی

تقریباً تمام بیلبوردها در استودیوهای بزرگ چاپ طراحی و چاپ می شود تصاویر بر روی مجموعه ای از پنل های کاغذی به سبک برزنتی ایجاد شدند پیشبینی می‌شوند، برش می خورند و به هم دوخته میشوند. در نهایت این بیلبورد بزرگ و یا این طرح چاپ شده عظیم، سوراخ شده و توسط اپراتورهای نصاب در قالب بیلبورد قرار می‌گیرد. همینطور برای ایجاد پنل های سه بعدی و برجسته بر روی بیلبورد که به آنها بیلبورد ۳بعدی نیز میگویند از پنل های کاغذی به عنوان قالب اولیه استفاده می شود سپس با استفاده از گچ این قالب شکل گرفته و پر میشود همینطور در ادامه مشخصه‌های جزئی تری همچون چهره و یا اجزای طرح بر روی آن ایجاد می شود و با استفاده از رنگ روغن ‌های مخصوص رنگ‌آمیزی می‌شوند؛ البته که با استفاده از قالب سازی و یا طراحی و یا ایجاد به وسیله فایبرگلاس نیز این عناصر حجیم و بزرگ ایجاد می‌شوند و در انتها بوسیله جرثقیل های هیدرولیکی در جای مناسبی بیلبورد نصب می شود. این بیلبوردها در بزرگراه های اصلی تهران و بزرگراهها و جاده‌های بین استانی بسیار محبوب هستند و تاثیر فوق العاده ای دارند. نکته جالب توجه و مهم در طراحی این بیلبورد های سه بعدی این است که علاوه بر عنصر دو بعدیِ تصویری و گرافیکی از المان ۳ بعدی حجم نیز استفاده شده که می‌توان به خوبی از آن در جذاب کردن و ترغیباتی کردن تبلیغات استفاده کرد. در برخی از شهرهای بزرگ دنیا همچون لس‌آنجلس طراحی بیلبوردها توسط نقاشان بزرگ انجام می‌شود اما آن چیزی که امروزه بسیار مهم است صرفاً بحث زیبایی طرح نیست و بحث روانشناسی فروش در تبلیغات بیلبورد است به همین دلیل عمده آژانس های تبلیغاتی از اتاق فکری با وجود روانشناسان تبلیغاتی، نمایندگان فروش، گرافیست ها و طراحان تبلیغات ایجاد می‌شوند.

بیلبوردهای دیجیتال

گونه دیگری از بیلبورد، بیلبورد دیجیتال هست که علاوه بر تصویر و متن، از عنصر دینامیک دیگری استفاده می‌کنند که تصاویر و متون را با استفاده از برنامه های کامپیوتری و نرم افزار تغییر می‌دهند و یا در آن تنوع ایجاد می کنند. بیلبوردهای دیجیتال را می توان برای نمایش متن‌های در حال اجرا، نمایش چند تبلیغ از شرکت های مختلف و حتی ارائه چندین شرکت در یک فریم و یا اسلات خاص در نظر گرفت. در این بیلبوردهای الکترونیکی و دیجیتالی متون و تصاویر طراحی شده دائماً در حال تغییر هستند جالب است بدانید که این بیلبوردها حداکثر تاثیر متن و مخاطره و تعامل گسترده را با مخاطبین هدف تضمین می‌کند. توانایی برنامه‌ریزی تبلیغات از راه دور در تبلیغات و برنامه ریزی زمانی انعطاف پذیر این بیلبوردها قرار دارد که باعث کاهش هزینه‌های نگهداری و یا تعمیر و نگهداری های سنتی شده است. علاوه بر این، این بیلبورد های دیجیتال به طور پیوسته با فناوری های تبلیغاتی باعث ارائه محتوای بهتر و پویاتر و درگیری بیشتر مخاطبین با تبلیغات شده است. در ادامه چند تصویر از اینگونه بیلبوردها دیجیتال می‌آید:

بیلبوردهای قابل حمل (بیلبوردهای موبایلی)

بیلبوردهای موبایلی در تبلیغات بیرونی و تبلیغات محیطی بسیار موثر هستند چراکه اینگونه تبلیغات را بسیار سخت می توان نادیده گرفت. البته که بیلبورد موبایلی در ایران کمتر رایج شده است اما قطعاً در نسل بعدی تبلیغات بیلبوردی، این رسانه‌ و این فضاها نیز جایگاه خواهد گرفت. ویژگی اصلی و برجسته موبایل بیلبوردها قابلیت حمل و نقل آنها است است که باعث می شود آنها به خوبی در هر فضایی که مخاطب را هدف قرار دارد قرار بگیرد قرار گرفتن این بیلبوردها در  ایونت ها (رویدادها) و مراسم برجسته، قرار گرفتن آنها در مراکز خرید، قرار گرفتن آنها در سالن های نمایش و یا محل تجمع مخاطبین می تواند برگ برنده این گونه تبلیغات با استفاده از بیلبوردهای موبایلی باشد. (کلمه موبایلی در اینجا به معنای قابل حمل بودن و پرتابل بودن این گونه بیلبوردها است)

بیلبورد چیست؟ چند فرصت تبلیغاتی استثنایی در بیلبوردها

بیلبورد چیست؟ چند فرصت تبلیغاتی استثنایی در بیلبوردها

بیلبوردهای چندمنظوره

بیلبوردها ممکن است چند منظوره باشند. تابلوهای تبلیغاتی می‌توانند خود را به یک آنتن ارتباط راه دور و یا یک لامپ نورپردازی عمومی متصل کنند. معمولا در ساختار این بیلبردهای چند منظوره از یک هسته اصلی فولادی و فلنج اتصال استفاده می شود که تابلوهای تبلیغاتی و این بیلبوردها را به وسیله سیم کشی به آنتن های مخابراتی دکل های روشنایی و یا هر آنتن یا فرستنده گیرنده دیگری متصل می کند.

انواع دیگر بیلبوردها (بیلبوردهای چند وجهی)

در امتداد بزرگراه های مشترک به هم و طلاقی جاده ها و بزرگراه های بزرگ و همینطور تقاطع های غیرهمسطح که دو طرفه و یا سه طرفه هستند از انواع دیگری از بیلبوردها استفاده می‌شود که عموماً چند وجهی هستند؛ به عنوان مثال دو وجهی و یا سه وجهی هستند که بر روی یک پایه دوار و یک چرخ نقاله در حرکت و چرخش هستند. همینطور بیلبوردهای سه بعدی که از همه اطراف نمایان میشود نیز در این جایگاه قرار می‌گیرد به عنوان مثال قرار دادن یک جعبه ماکارونی عظیم الجثه در یک تقاطع سه طرفه که از تمام جهات دیده می‌شود.

بیلبورد چیست؟ چند فرصت تبلیغاتی استثنایی در بیلبوردها

استفاده خلاقانه  برای ایجاد بیلبوردهای شهری

نشان دادن یک بازیکن قدبلند والیبال که در حال زدن یک آبشار است بر روی یک ساختمان بلند ۹۰ متری به طوری که پنجره های ساختمان چشمان فرد والیبالیست باشد می‌تواند یک بیلبورد تبلیغاتی بزرگ و بسیار خلاقانه باشد. واقعیت این است که فرصت‌های تبلیغاتی بسیاری در محیط های شهری وجود دارد که تنها صاحبان کسب و کار هوشمند و همینطور آژانس‌های تبلیغاتی حرفه ای توانایی به دست آوردن این جایگاه‌ها را دارند. به عنوان مثال در یک جاده نسبتاً روستایی که طلاقی دو شهر بسیار پر جمعیت بود موتور جستجوی یاهو اقدام به ایجاد یک فضای تبلیغاتی بسیار خلاقانه برای تبلیغ موتور جستجوی خود کرد. پیام اصلی این کمپین «پیدا کردن سوزن در انبار کاه بود» به این صورت که سوزن بسیار غول‌پیکری را در یک خرمن حاضر و آماده گندم قرار دادند و در کنار آن یک تابلوی بیلبوردی کوچک که بر روی آن کلمه ی یاهو نوشته شده بود قرار دادند این فضاهای سه بعدی بیلبورد مانند که بسیار خلاقانه طراحی شده است می‌توانند به خوبی در برندسازی، جایگاه سازی، پروموت محصول یا کمپین و حتی افزایش میزان فروش محصول به ما کمک کند.

بیلبورد چیست؟ چند فرصت تبلیغاتی استثنایی در بیلبوردها

بیلبورد چیست؟ چند فرصت تبلیغاتی استثنایی در بیلبوردها

جمع بندی

تلاش کردیم در این مطلب به انواع بیلبوردها و کاربردهای آنها بپردازیم با ذکر چند نمونه و مثال، فرصت‌های تبلیغاتی ویژه که برای صاحبان کسب و کارها و کارآفرینان وجود دارد را شناسایی کنیم. البته که این مطلب تمام این فرصت‌ها را رصد نکرده و شما مخاطب هوشمند به خوبی می توانید فضاهای دیگری برای تبلیغات بیلبوردی و تبلیغات محیطی کسب و کارها پیشنهاد دهید اگر فضایی مدنظرتان هست می توانید از طریق کامنت آنها را پیشنهاد دهید و یا اگر در مورد مطلب بالا نقدی دارید می‌توانید آن را با مخاطبین وب سایت به اشتراک بگذارید. در مطالب دیگر به موارد دیگری از کاربردهای تبلیغات محیطی همچون استرابرد ها و سایر تبلیغات خواهیم پرداخت.

Related Articles

یک نظر دهید