خانه مقالاترسانه های تبلیغاتی چرا باید از بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده کنیم؟

چرا باید از بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده کنیم؟

آگوست 4, 2018
چرا باید از بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده کنیم؟

گفته می شود که روزانه بیش از ۱۰۰۰ آگهی تبلیغاتی دیده می شود اما تنها ۷ عدد از آن پیام‌ها و آن آگهی‌های تبلیغاتی به یاد می‌مانند. ظهور تبلیغات دیجیتال، نرخ رشد کسب و کارها را افزایش داده است و در نتیجه تعداد پیام‌هایی که روزانه  با آن مواجه می‌شویم نیز بالا می رود. در چنین شرایطی، تلاش برای ماندگاری و ثبت شدن در ذهن مخاطبین هر روز سخت تر و سخت تر می‌شود و این در حالی است که تبلیغات بیلبوردی و استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی همچنان یکی از گزینه های محبوب و اثربخش تبلیغات به شمار می روند.

اما به راستی در شرایط موجود آیا استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی یک گزینه ای ارزشمند محسوب می شود؟ جواب این سوال قطعاً بله است. واقعیت این است که هرچقدر کسب و کارها  افزایش پیدا کنند و انقلاب دیجیتال، بر تعداد کسب و کارها بیافزاید،  در واقع همه آنها حکم شمشادهای یک جنگل بزرگ را دارند.

وقتی که از ارتفاع به یک جنگل نگاه می کنیم، به غیر از حجم انبوهی از درختان چیز دیگری دیده نمی شود. هرگز شمشاد ها را نمی‌توانیم ببینیم و این در حالی است که سرو های بلند قامت و درختان مرتفع، اولین درختانی هستند که به طور واضح و مشخص دیده می شوند. استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی  برای کسب و کارها در حکم قرار گرفتن در جایگاه این درختان و این سرو ها، در یک جنگل انبوه از شمشاد است.  این ارزش بسیار بزرگی است برای اینکه در میان انبوه کسب و کارها به راحتی دیده شوید در خاطر بمانید و باعث تقویت برند‌تان شوید.

امروزه با رشد صنعت تبلیغات، بیلبوردهای تبلیغاتی منحصر به فردی طراحی شده است که برای رسیدن به این هدف بزرگ کمک می کنند؛ چیزی که نتیجه‌اش، جز افزایش درآمد کسب و کارها نیست.

قبل از اینکه در مورد مزایا و معایب بیلبوردهای تبلیغاتی و همچنین انواع بیلبوردهای تبلیغاتی مطالبی بیان کنیم بیایید کمی به ماهیت اصلی بیلبورد تبلیغاتی بپردازیم.

 

تعریف اولیه بیلبوردهای تبلیغاتی

بیلبوردهای تبلیغاتی

بیلبورد نام یک اصطلاح مشتق شده از بیلینگ برد (billing board) به معنای صفحه صورت حساب است. بیلبوردهای تبلیغاتی در فضای تبلیغاتی جدید، بسیار منحصر به فرد باز طراحی شده‌اند تا توجه رانندگان و عابران پیاده را به خود جلب کند.  به طور معمول بیلبوردهای تبلیغاتی را در اطراف مناطق ترافیکی بالا نصب می کنند. ویژگی اصلی بیلبوردهای تبلیغاتی سادگی، جذابیت و خلاقانه بودن آنهاست. بخش خلاقیت بیلبوردهای تبلیغاتی، در اتاق فکرهای آژانس های تبلیغاتی و توسط طراح های کمپین تبلیغاتی تولید می شود. امروزه فضاهای بیلبوردهای تبلیغاتی فرصت طلایی برای انجام کارهای نوآورانه و تاثیرگذار برای افزایش درآمد کسب و کارها شده است.

 

برخی از واقعیت های بیلبورد های تبلیغاتی

 • بزرگترین بیلبورد تبلیغاتی جهان در حال حاضر در کمپین به عنوان «بولتن»  شناخته می شود البته که اندازه بیلبورد تبلیغاتی به مکان نصب شده آن و همین‌طور فضای پیرامون اطراف آن بستگی دارد اما با این حال اندازه معمول یک بیلبورد تبلیغاتی در حدود  ۳۰ متر در ۱۴٫۶ متر است
 • در گذشته بیلبوردهای تبلیغاتی را از تکه های کاغذ با همدیگر ترکیب شده می‌ساختند تا یک تصویر ایجاد کند. امروزه چاپ دیجیتالی بر روی وینیل اجازه می دهد که کل تصویر بر روی یک ورق چاپ شده و با این وسیله بسیار سریع و راحت نصب می‌گردد.
 • مدت زمان معمول برای خرید یک بیلبورد تبلیغاتی، سه ماه  یا به طور دقیق تر  ۱۲ هفته است.  به همین دلیل بسیار مهم است که بیلبوردها دارای محتوای جذاب و پر تعاملی باشد  به طوری که بعد از کنار رفتن کمپین تبلیغاتی همچنان نام و آوازه و پیام منتشر شده ی بیلبوردهای تبلیغاتی در جامعه طنین انداز شود.  بیلبوردهای تبلیغاتی مکانی ایده آل برای پیام های بلندمدت هستند اما اگر قصد واکنش پذیری های آنی را دارید قطعاً باید جای دیگری به دنبال آن بگردید.
 • بیلبوردهای دیجیتال اجازه اجرای خلاقانه کمپین‌های تبلیغاتی را به اشخاص و صاحبان کسب و کار میدهند به طوری که می‌توان آنها را از سایر آگهی های خلاقانه تبلیغاتی متمایز کرد همچنین برخی اوقات مشتریان می توانند تبلیغات خود را با سایر شرکت‌های تبلیغ دهنده جابه‌جا کنند و به این صورت می توان در هزینه های تبلیغات بیلبوردی تخفیف گرفت.
 • بیلبوردهای تبلیغاتی بخشی از مجموعه بازاریابی تبلیغات محیطی و یا تبلیغات بیرون از خانه (OOH- Out Of Home) به شمار می‌آید.

 

موارد استفاده بیلبوردهای تبلیغاتی

 • بیلبورد های تبلیغاتی می توانند بسته به اندازه و موقعیت مکانی نسبتاً ارزان و یا خیلی گران باشند با این حال این هزینه باید با توجه به نوع پیامی که می خواهید در آن قرار دهید محاسبه شود به عنوان یک قاعده کلی بیلبوردها باید بسیار خواندنی باشند و نباید اطلاعات زیادی در آن گنجانده شود.
 • در هنگام رقابت‌های انتخاباتی برای گسترش آگاهی و تقویت برند شخصی افراد، استفاده از تبلیغات بیلبوردی یک گزینه ایده‌آل است. اگر می خواهید اطلاعات زیادی در مورد محصول یا سرویس خود بفرستید قطعاً بیلبورد گزینه مناسبی نیست. گفته می شود که متن ایده آل برای یک بیلبورد تبلیغاتی چیزی کمتر از هفت کلمه است. کپی رایتر های کمپین تبلیغاتی شما باید بتوانند یک شعار تبلیغاتی و یا یک کپی رایت بسیار قدرتمند به عنوان پیام اصلی و تنها پیام موجود در بیلبورد تبلیغاتی شما ایجاد کنند تا مصرف کننده این پیام تبلیغاتی به خوبی جذب آن شود.

بیلبورد تبلیغات ایده‌آل

شما همچنین باید محتوا و تن خلاقانه‌ای در بیلبورد تبلیغاتی در نظر بگیرید. اگر از خلاقیت در بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده نکنید عوارض جانبی منفی بسیاری به وجود خواهد آمد. درکشورهای امریکایی و اروپایی در گذشته از بیلبوردهای تحریک کننده جنسی برای تبلیغات کسب و کارها و محصولات استفاده می‌شد؛ اما با افزایش نرخ تصادف جاده ها و بزرگراه ها استفاده از اینگونه بیلبوردها منسوخ شد و خلاقیت جای استفاده از این ابزارهای تحریک کننده جنسی را گرفت. این در حالیست که با نفوذ خلاقیت در  بیلبوردهای تبلیغاتی نسل جدیدی از تبلیغات به همراه شاهکارهایی از در حوزه تبلیغات به جهانیان معرفی شد که پایه گذار تبلیغات جدید و مدرنی در دنیا بودند. ویلیام برنباخ  و دیوید اگیلوی از اسطوره های تبلیغات مدرن به شمار می روند که سهم بزرگی در رشد صنعت تبلیغات و همچنین تبلیغات محیطی داشتند.

 

بیلبوردهایی که فراتر از یک بیلبورد تبلیغاتی هستند

 • یکی از انواع بیلبوردهای تبلیغاتی که بسیار جذاب و چشمگیر است بیلبوردهای تبلیغاتی سه بعدی است که توجه تماشاگران را بر روی تابلو های تبلیغاتی به خوبی جذب می کند.
 • محدودیت ارتفاع و عرض برای بیلبوردهای تبلیغاتی یک نوع عیب به شمار می رود اما تبلیغ کنندگان خلاق توانستند با راهکار های جذابی، کمی از فضا و چارچوب بیلبورد تبلیغاتی بیرون زده و تبلیغات جذاب و چشمگیر ایجاد کند.

 

مزیت های تبلیغات بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی

استفاده از بیلبورد برای تبلیغات می‌توانند برای کسب و کارها سودآور باشد یک بیلبورد معیارهایی همچون ویژگی های بصری استثنایی، پوشش، سادگی، مقرون به صرفه بودن و نرخ نمایش بالا را ارائه می کند.  همچنین مزیت دسترسی مستقیم به مصرف کننده های محلی را نیز فراهم می کند.

 • سادگی بیلبوردهای تبلیغاتی یکی از دلایل اصلی است که شرکت ها دوست دارند و از آن استفاده می کند. آنها چند ساعت طول می‌کشد تا یک طرح برای بیلبورد ایجاد شود. هنگامی که طراحی بر روی قاب بیلبورد قرار گرفت  کسب و کار فقط باید آرام باشد و منتظر شود بیلبورد اش دیده شود. برخلاف تبلیغات تلویزیونی رادیویی و دیگر رسانه های تبلیغاتی، بیلبورد نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار زیاد و برنامه‌ریزی مستمر دارد.  این در حالی است که در هنگام اجرای تبلیغات بیلبوردی زمان بسیار کوتاهی را نیاز داشت.
 • قیمت های مقرون به صرفه و همینطور موقعیت‌های مکانی ویژه ای که توسط بیلبورد ها ارائه می شود دلیل اصلی این است که تابلوهای تبلیغاتی به عنوان یک انتخاب محبوب برای کسب و کارها باقی مانده است.  اجاره بیلبورد می‌تواند بسیار ارزان باشد و مکان هایی که در همه جا وجود دارند. شرکت ها می توانند بهترین مکان ها را در شهر اصلی خود برای تبلیغ دهندگان ارائه دهند هم چنین به کسب و کارهای اجازه می‌دهند تا به مناطق جدید جغرافیایی نیز رشد کنند و به تدریج بیلبوردهای جدید را به مناطقی که کسب و کار در حال گسترش است ارسال کنند.
 • علاوه بر مقرون به صرفه بودن و نزدیک بودن به محل سکونت،  قابلیت نمایش و مشاهده توسط رانندگان و اهالی بسیار حائز اهمیت است.  با ظهور دستگاه های ضبط تلویزیونی و رادیویی و ماهواره ای، بییننده تلویزیون می‌تواند آگهی‌های را که معمولاً برای نمایش در تلویزیون و سایر دستگاه ها دیده می شوند را رها کنند و کانال های شبکه دیگری را بگیرد اما این کار در مقایسه با بیل بردها بسیار دشوار است.  در بیلبورد های تبلیغاتی حتی اگر راننده سعی کند آگهی‌ها را آگاهانه نادیده بگیرد همچنان آنان در دیدگاه محیطی راننده قرار دارند!

 

معایب بیلبوردهای تبلیغاتی

در حالیکه بیلبوردهای تبلیغاتی یک راه فوق العاده آسان برای تبلیغات است اما برخی معایب خود را نیز دارد.  بیلبورد ها حرکت نمیکنند بنابراین شرکتها باید بلافاصله محل مناسب را انتخاب کنند.  اغلب بهترین مکان ها برای ماه ها اجاره داده میشود.  این هم می تواند شرکت ها را برای پیدا کردن مکان هایی که بلافاصله آنها را می خواهند  دچار مشکل کند.

زمانی که به درستی مورد استفاده قرار گیرند بیلبورد ها می‌توانند ناراحت کننده و یا بیش از حد پیچیده تلقی شوند.  سرعت رانندگان در زیر تابلوهای تبلیغاتی بالاست بنابراین باید بیلبورد تبلیغاتی استان را بسیار خانه ساده و به دور از ابهام و پیچیدگی طراحی کنید.  اگر شعار مناسبی برای تبلیغات تان استفاده نکنید این کار به نام تجاری شما آسیب می زند همچنین اگر علامت و یا لوگوی جذابی نداشته باشید در یاد مخاطبین نخواهید ماند بیلبورد می تواند یک روش بازاریابی حیاتی برای شما باشد به همین دلیل انتخاب این که کدام تکنیک را برای شرکت تان استفاده می کنید تا به اهداف بازاریابی خود دست پیدا کنید یک لازمه ی مهم است.  البته که شرکت های تبلیغاتی در این خصوص به شما مشاوره های خوبی می دهند.

 

انواع بیلبوردهای تبلیغاتی:

در طی سالها، بیلبورد ها با سبک های مختلف مواد و تکنولوژی های متفاوت توسعه یافته است.  بسته به بودجه و نیازهای شرکت ها می توان از گزینه های مختلف بیلبورد های مختلف استفاده کرد.  رایج ترین سبک های بیلبورد های تبلیغاتی عبارتند از:

 • بیلبردهای کلاسیک

  این بیلبوردها طرح‌هایی سنتی دارند و مردم زمانی به آنها فکر می کنند که دارند به بیلبورد فکر می کنند آنها برای ندگان و عابرین پیاده طراحی شده اند تا جلوی چشم آنها قرار گیرند و طیف وسیعی از سبک‌ها را ارائه می‌کند این بیلبوردها می توانند در اندازه های حتی یک پوستر تابلو تنهای بزرگ و اندازه های حجیم تر داشته باشند.

 • بیلبوردهای سه بعدی

  این بیلبوردها توسط هنرمندان و مهندسین طراحی شده است با نگاه سه بعدی و ایجاد المان های ویژه در این تابلو های تبلیغاتی توجه بیشتری از بینندگان را به خود جلب کنند.

 • بیلبوردهای دیجیتال

  بیلبردهای دیجیتال آخرین نوآوری در صنعت تبلیغات بیلبوردی هستند آنها اجازه می‌دهند تا متن در حال اجرا تغییر کند و تصاویر متحرک در تبلیغات جای گیرد اغلب شرکت ها می توانند هر روز بخشی از زمان این بیلبورد های تبلیغاتی را بخرند و یا در دوره خاص به تبلیغ خود بپردازند

 • بیلبردهای نقاشی

  زمانی این نوع بیلبوردهای که از محبوب ترین گزینه ها بود اما در حال حاضر طرح های گرافیکی قابهای آماده بیلبوردهای تبلیغاتی جای آنها را گرفته است

 • بیلبردهای آبی

  چه باور بکنید و یا چند شرکتهای هنوز وجود دارند که از بیلبورد هایی استفاده میکنند که رایحه خوشی را از خود ایجاد می کنند این بیلبوردها دارای سیستم چگالش تصفیه و بخور است به طوری که مثلا عابرین بعد از عبور از کنار این بیل بردها بوی راه های مختلفی مانند بوی چمن یا بوی زغال چوب را استشمام می کنند.

 • بیلبردهای موبایلی

  بردهای موبایلی به نوع بیلبردهای سیاری اطلاق می‌شود که به راحتی می‌توان آنها را در یک ماشین قرار داد و بطور موقت در رویدادهای بزرگ از آنها استفاده کرد ورژن های کوچکتر بیلبردهای موبایل توسط کوله پشتی هایی  توسط مامورین تبلیغات در خیابان ها و یا رویدادها حمل می شود.  البته این بیلبوردها کمتر رایج شده اند ولی معمولا برای اغلب بازدیدکنندگان یک تجربه به یاد ماندنی هستند.

 

بیلبوردهای تبلیغاتی گران قیمت

در دنیای تبلیغات، تبلیغات های پرهزینه بسیاری انجام گرفته است که از نمونه آنها می توان به نمایش خودروهای گران‌قیمت تصادف کرده و یا ایجاد جلوه های ویژه در تبلیغات همچون استفاده از دود در آنها، اشاره کرد که باعث شده تا چشم عابرین و رانندگان را به سمت  بیلبورد تبلیغاتی سوق پیدا کند. اما آن چیزی که مد نظر است نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بیلبوردهای تبلیغاتی است.  واقعیت این است که ما با افزایش هزینه در انجام بیلبوردهای تبلیغاتی به شرط خلاقانه بودن و جذابیت مخالف نیستیم.  چرا که مطمئنیم هرچقدر بیلبورد تبلیغاتی خلاقانه و جذاب تری تهیه کنیم نرخ بازگشت سرمایه بالاتری نیز خواهیم داشت.

 

Related Articles

یک نظر دهید