خانه مقالات تاثیر تبلیغات در نظافت شهری

تاثیر تبلیغات در نظافت شهری

سپتامبر 28, 2018
تاثیر تبلیغات در نظافت شهری

نظافت شهری امروزه در کنار آلودگی هوا، ترافیک و … به عنوان یکی از دغدغه های اصلی شهر قرار گرفته است. بدون شک مسئولیت پذیری تک تک افراد جامعه در قبال نظافت شهری نشان از سلامت شخصیتی افراد می باشد. در مقابل با عدم توجه به نظافت سطح شهر روزانه شاهد صحنه هایی از جمله پرتاب زباله از داخل خودرو یا کیسه های زباله رها شده در کوچه ها و معابر شهر نام برد. عدم توجه به نظافت شهری از سوی درصد کمی از مردم در کلان شهری مانند تهران که روزانه جمعیتی بالغ بر دوازده میلیون نفر در آن رفت و آمد دارند، باعث شده که با تلاش سه شیفت رفتگران و شهرداری باز هم با عدم نظافت شهری روبرو باشیم. تلاش های شهرداری برای نظافت شهری با هزینه های هنگفتی صورت میگیرد که تک تک افراد جامعه ناگزیر به پرداخت آن هستند.

نظافت شهری در تهران و هزینه های آن

با وجود گسترش شهر تهران، هنوز هم شاهد نهر هایی در داخل شهر هستیم. به دلیل رعایت نطافت شهری توسط برخی از شهروندان متاسفانه هنوز هم با صحنه هایی از جمله زباله های رها شده در حاشیه و یا داخل نهر های آب پایتخت هستیم. نتیجه این رفتار ناشایست به جز مواردی از قبیل نادیده گرفتن نظافت شهری، اب گرفتگی در صورت بارش برف و باران و یا هزینه های هنگفت شهرداری برای نظافت شهری، می توان گفت به مسئله بهداشتی و سلامتی تک تک ساکنان تهران تبدیل شده است. زیرا رها کردن زباله علاوه بر نادیده گرفتن نظافت شهری، موجب الودگی های خطرناک و انتقال بیماری ها می شود.

تاثیر تبلیغات در نظافت شهری

ساکنان شهر های پر جمعیت از جمله تهران برای رسیدن به نظافت شهری و داشتن شهری ایده آل باید توجه داشته باشند که رفتار توام با نظم و نظافت که در محیط منزل دارند، باید به محیط های عمومی جامعه منتقل کنند. با فرهنگ سازی های مختلف باید مردم شهر را با راهکار های مناسب برای رسیدن به نظافت شهری همسو کرد تا هزینه های هنگفت نظافت شهری کاهش یابد. در شهر تهران بر خلاف تمام شهر های اروپایی تعداد دفعات جمع اوری زباله از سطح شهر چهار برابر بیشتر است.

به طور کلی اگر در شهر های توسعه یافته هفته ای سه بار اقدام به جمع اوری زباله ها شود، در شهر تهران روزانه سه بار از طریق شهرداری اقدام به جمع اوری زباله ها می شود. این امر نشان می دهد تمام افراد ساکن در تهران برای داشتن ایده آل های جهانی از نظر نظافت شهری باید با فرهنگ سازی همسو شده و رفتارات عمومی خود را اصلاح کنند.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد!

واکنش های مردم به بیلبورد های حقوق بشر

رسانه های مختلف به خصوص صدا و سیما برای تغییر رفتار مردم شهر برای نظافت شهری و فرهنگ سازی و دیگر مشکلات جامعه شهری از جمله کمبود اب و یا ترافیک نقش بسیار مهمی را دارند. با وجود این می توان از تمام ظرفیت های تبلیغاتی شهر برای فرهنگ سازی درباره نظافت شهری استفاده کرد تا شاهد بسیاری از ناهنجاری های موجود نباشیم.

فضای مجازی و نظافت شهری

با پیشرفت تکنولوژی تمام ظرفیت شهری با فضای مجازی درگیر شده اند. در تمام زمینه ها شاهد گرایش مردم به این فضا ها هستیم. به همین دلیل بهترین مکان برای ارائه مطالب جدید و انتقال آن به تمام مردم، فضای مجازی ست. در راستای عدم نظافت شهری هر روز در فضای مجازی فیلم ها و عکس های مختلفی پخش می شود که واکنش هایی از جانب مردم به دنبال دارد. با توجه به این موضوع می توانیم برای نظافت شهری با راه اندازی کمپین های مختلف مردم را با خود همراه کنیم.

تاثیر تبلیغات در نظافت شهری

چندی پیش کمپین (منو زمین ننداز) در فضای مجازی راه اندازی شد. پیام این کمپین در واقع برای دور ریزی مناسب زباله ها در فضای مناسب بود. این کمپین که در راستای نظافت شهری با کمک تک تک افراد جامعه راه اندازی شده بود با اقبال عمومی و نظر مثبت اکثریت افراد جامعه همراه بود. یکی دیگر از کمپین ها ( اسمان ابی زمین پاک ) بود که توسط شهرداری راه اندازی شد. این کمپین که برای تبلیغات در راستای استفاده از وسایل نقلیه عمومی و هم چنین نظافت شهر و محیط زیستی راه اندازی شده بود با استقبال بی نظیری از طرف شهروندان تهرانی رو به رو شد.

نظافت شهری با طرف تفکیک زباله از مبدا

یکی از راهکارهای کاربردی برای نظافت شهری استفاده از پدیده بازیافت است. بسیاری از زباله های خشک برای بازگشت به طبیعت به بیش از صد سال زمان نیاز دارند. ولی بسیاری از این گروه زباله قابلیت استفاده مجدد توسط فرآیند بازیافت را دارند. توجه ویژه به محیط زیست با انجام عمل بازیافت هم باعث کاهش هزینه های شهرداری برای رسیدگی به امور شهری می شود و هم باعث اشتغال زایی افرادی از جامعه خواهد بود. اما چه میزان برای این گروه نظافت شهری فرهنگ سازی و تبلیغات شده است؟

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد!

نقد و بررسی تبلیغات در ایستگاه دوچرخه

 ( زباله خشک و تر با هم نمی سازند ) این جمله برای تبلیغات شهری شهرداری در راستای تفکیک زباله از مبدا استفاده شده است. از تمام مردم شهر دعوت می کند تا با رعایت این اصل به نظافت شهری کمک کنند. سالیانه هزینه های هنگفتی برای تفکیک زباله توسط شهرداری پرداخت می شود که با فرهنگ سازی مناسب می توان هم به نظافت شهری کمک کرد و هم با کاهش هزینه ها مدیریت شهری را اسان تر می کند. البته آموزش و پرورش یکی از مهم ترین ارگان هاست که می تواند با کمک به شهرداری به فرهنگ سازی مناسب در زمینه نظافت شهری و بازیافت بیاید تا کودکان با این موارد همسو شوند.

تاثیر تبلیغات در نظافت شهری

نظافت شهری و تابلوهای تبلیغاتی محیطی شهر

در سطح شهر بیلبورد های بسیار زیادی وجود دارد که توسط شهرداری ساخته و معمولا به شرکت های تجاری با پرداخت هزینه های بالا کرایه داده می شود. این بیلبورد ها معمولا در نقاط پر تردد و پر بازدید نصب می شوند. در بعضی مواقع شهرداری با استفاده از بیلبورد ها دست به فرهنگ سازی برای نظافت شهری می زند. توجه داشته باشید با توجه به هزینه های هنگفتی که برای نظافت شهری توسط شهرداری پرداخت می شود، با صرف نظر از هزینه های کرایه دادن بیلبورد ها و فرهنگ سا‌زی مناسب می توان با کاهش هزینه ها مواجه بود.
برای فرهنگ سازی نظافت شهری هر روزه شاهد بیلبورد ها با طرح های جالب در سطح شهر هستیم. کار های گرافیکی جالبی برای این بیلبورد ها انجام می شود که نظر مخاطبین را به خود جلب می کند. یکی از راهکار های جدید شهرداری برای دریافت نقدینگی این است که به شرکت های تجاری درصدی تخفیف می دهد و در مقابل برای فرهنگ سازی نظافت شهری از آن ها کمک می گیرد.

توجه داشته باشید کرایه دادن بیلبورد های سطح شهر باعث سود دهی و درامد زایی شهرداری است پس نمی توان به راحتی از آن صرف نظر کرد. اقدام جدید شهرداری این گونه است که یه درصدی تخفیف به شرکت های تجاری می دهد و در مقابل از آن ها می خواهد پیام های فرهنگی مدنظر خود درباره نظافت شهر در بیلبورد های خود بگنجانند. در این دوره توجه مردم به پدیده نظافت شهر و پیام های فرهنگی بسیار افزایش یافته و شرکت های تجاری با همکاری شهرداری می توانند بازدهی خود را افزایش دهند.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد!

بررسی واکنش های مردم به تبلیغات در محرم

نظافت شهری به عنوان یک حرکت گروهی در جهان

نظافت شهری در این دوره در تمام جهان از اهمیت بالایی برخوردار است. همه ساله از طریق سازمان های جهانی شهر های دنیا از نظر نظافت محیط شهر رتبه بندی می شوند. با توجه ویژه به اصول بین المللی نظافت سطح شهر می توان شاهد افزایش توریست نیز بود. باید توجه کرد بیلبورد های سطح شهر در وهله اول باید به پیشرفت شهروندان و فرهنگ سازی هماهنگ شوند. برای رسیدن به نظافتی مناسب در ابتدا باید فرهنگ سازی شود. هر روز شاهد حرکت جدید از طرف شهرداری برای فرهنگ سازی مناسب در راستای نظافت شهر هستیم.

اما باید گفت آیا این میزان تبلیغات کافی است؟

استفاده از تمام پتانسیل های موجود برای فرهنگ سازی در زمینه نظافت شهری، هزینه های شهرداری برای نگهداری و زیباسازی شهر کاهش می دهد. امروزه در تمام جهان برای کاهش هزینه ها و رعایت نظافت شهرداری دست یه فرهنگ سازی های مناسب می زدند. زیرا برای داشتن نطافت شهری استاندارد و حذف هزینه های هنگفت باید تمام مردم شهر را با خود همراه سازیم.

سنگاپور در راستای نظافت شهری از دهه شصت میلادی قوانین سرسختانه داراست. از آن دوره برای نظافت شهری از تمام پتانسیل افراد جامعه استفاده شد و با متخلفین با جریمه های سنگین برخورد می شود. البته در شهر تهران هنوز هم برخی شهروندان آگاهی کاملی نسبت به موازین نظافت شهری ندارند. با تبلیغات و فرهنگ سازی مناسب در زمینه های مختلف مانند تفکیک زباله از مبدا، رعایت نظافت شهری، استفاده از وسایل نقلیه عمومی، معاینه فنی خودرو های شخصی و… می توانیم از تمام افراد ساکن در تهران برای نظافت شهری انتظار همکاری داشته باشیم. پس برای رسیدن به نظافت شهری در ابتدا باید به آگاهی مردم و تبلیغات پرداخته شود.

کلام اخر

شهرداری با انجام پدیده بازیافت برای نظافت شهر و تبلیغاتی که برای تفکیک زباله از مبدا انجام می دهد  به یک فرهنگ سازی اصولی دست زده است. اما حجم تبلیغات لازم برای این کار مهم بسیار کم بوده است. شهرداری با دارا بودن حجم بسیار زیاد بیلبورد می تواند با عملکرد بهتری مواجه شود.

Related Articles

یک نظر دهید