خانه مقالات تبلیغات در ماه محرم

تبلیغات در ماه محرم

سپتامبر 27, 2018
تبلیغات در ماه محرم

ماه محرم برای تمام مسلمانان به خصوص شیعیان دارای اهمیت بسیار زیادی است. تجمع های مسلمانان در این ماه برای برگزاری آیین مذهبی و عزاداری نشان دهنده این اهمیت است. در این ماه با به شهادت رسیدن اما حسین (ع) و اهل بیت آن حضرت، قرن هاست که شاهد سوگواری هستیم. زمانی که یک آیین مذهبی بزرگ و با جمعیت بسیار در سطح کشور همه ساله برگزار می شود، می توان برای موارد مختلفی از جمله تبلیغات، فرهنگ سازی و…. از آن بهره برداری شود.

در ماه محرم اولین ارگان که درگیر می شود، شهرداری است. شهرداری همه ساله در ماه محرم به ارائه خدمات متنوعی دست میزد. به دلیل گستردگی کار های شهرداری و امکانات و پتانسیل بالایی که در اختیار دارد، شاهد تنوع و کارایی بالایی در ماه محرم هستیم. ماه محرم برای عموم مردم جامعه به دور از مذهب دارای اهمیت بسیار زیادی است پس توجه به ماه محرم باز خورد خوبی دارد.

اقدامات متنوع شهرداری در ماه محرم

همان طور که پیش از این گفته شد، اولین ارگان که با ماه محرم همسو باید باشد، شهرداری است . شهرداری در ماه محرم برای همدردی و ایجاد شرایط مناسب برای همشهریان اقدامات گسترده ای انجام می دهد.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد!

تاثیر تبلیغات خلاقانه در حوزه غذای کودک چگونه است؟

اولین اقدام شهرداری در ماه محرم تعویض پرچم های پل ها و میدان های شهر است. به دلیل این که ماه محرم برای شیعیان یک سوگواری بزرگ بوده پس شهرداری در اولین اقدام پرچم های سطح شهر را سیاه رنگ می کند. اقدام بعدی شهرداری در ماه محرم سیاه پوش کردن شهر است. با این اقدام شهر برای ماه محرم و سوگواری برای امام حسین اماده می شود.

یکی از سنت دیرینه ایرانیان در ماه محرم بازگشایی ایستگاه صلواتی است. همه ساله در گام نخست شهرداری و سپس اشخاص و هیئت ها اقدام به بازگشایی ایستگاه صلواتی در ماه محرم می کنند. یکی دیگر از اقدامات شهرداری در ماه محرم همکاری با هیئت های مذهبی است. ایرانیان از دیرباز مردم مذهبی و پایبند به دین بوده اند و توجه ویژه ای به مناسک مذهبی دارند. هیئت های مذهبی در ماه محرم تمام سطح شهر حضور دارند و شهرداری برای نیاز های جاری این هیئت ها همکاری های لازم را انجام می دهد.

تبلیغات در ماه محرم

 

فرهنگ سازی با تابلو های شهری در ماه محرم

همه ساله شهرداری در محرم در سطح شهر اقدام به نصب بیلبورد و تابلو های شهری می کند. هر یک از این تابلوهای شهری حامل پیامی هستند که با توجه به موقعیت های مختلف اقدام به فرهنگ سازی می کنند. همان طور که پیش از این گفته شد سنت ایستگاه صلواتی در ایران قدمت بسیار زیادی دارد. این حرکت از نظر دید عمومی وجهه زیبایی دارد و مورد استقبال است. اما این حرکت همواره انتقاداتی را به همراه داشته است. از جمله این انتقادات می توان به مشکل نظافت شهری و مشکلات پیرامون ان اشاره کرد.

هر سال در محرم شهرداری هزینه های بسیار بالایی را برای نظافت شهر متحمل می شود. پارکبانان شهرداری در این ماه با مشکلات شهری که ایجاد می شود با حجم کاری دو برابر روبرو هستند. به همین دلیل یکی از مهم ترین پیام های شهرداری در ماه محرم در راستای نظافت شهری است. در محرم با بنر ها و تابلو های شهری با مضامینی تحت عنوان نذر مهربانی روبرو هستیم . نذر مهربانی در ماه محرم منظور رعایت نظافت شهری در حد توان برای حفظ ظاهر شهر است.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد!

تبلیغات نادرست و بررسی جامع عواقب آن

یکی دیگر از پیام های فرهنگی شهرداری در این ماه این بود که برای گرفتن غذای نذری با خود ظرف ببریم. در محرم شاهد حجم بالای غذای نذری هستیم. ظروف یک بار مصرف با تعداد بالا در شهر رها می شود پس شهرداری با نصب این بنر ها و تابلو های شهری، شروع به یک فرهنگ سازی ریشه دار کرده است زیرا ظروف یک بار مصرف یکی از دیر ترین گروه های تجزیه پذیر می باشد.

یکی دیگر از تابلو های شهری که امسال در ماه محرم شاهد بودیم، پیشنهاد برای خوردن دوغ جایگزین نوشابه بود. این اقدام شهرداری یک نوع حرکت فرهنگی برای حفظ سلامت شهروندان بوده است که با واکنش خیلی خوبی در بین شهروندان همراه شد. در ماه محرم به همراه غذای نذری معمولا نوشابه توزیع می شود، شهرداری با این حرکت سلامت شهروندان را یادآور شده است.

تبلیغات تجاری در محرم الحرام

برای داشتن تبلیغات تجاری در محرم از محیط های مختلفی استفاده می شود که در ادامه به آن ها شاره می کنیم.

تبلیغات در ماه محرم

 

  • بیلبورد های حاشیه اتوبان ها

تبلیغات علاوه بر آن که اصول خاصی دارد باید به موقعیت زمانی تبلیغات نیز توجه کرد. در محرم تبلیغات محیطی شهر با تغییرات زیادی مواجه هستند. بیلبوردهای شهری در حاشیه اتوبان ها یکی از اولین موارد تبلیغات محیطی در سطح شهر است که در این ماه تغییر می کند. شرکت های تجاری با سفارش های جدیدی برای کار های تبلیغاتی رو برو هستند. علاوه بر این که از طرح هایی با رنگ سیاه برای این ماه استفاده می شود، پیام های فرهنگی و یا احادیث نیز دارای اهمیت بالایی است. احادیث مذهبی و یا پیام های فرهنگی همواره بازتاب خوبی برا جلب توجه مخاطب داشته است. اما توجه داشته باشید استفاده از این معیار ها در حد افراط می تواند واکنش منفی در مخاطب ایجاد کند.

  • بیلبورد های پل عابر پیاده

دومین تبلیغات محیطی شهر که در محرم مورد تغییر قرار می گیرد تابلو های تبلیغاتی پل های عابر پیاده در سطح شهر است. تابلو های عابر پیاده همواره مورد توجه شهروندان هستند. تبلیغات بر روی پل های عابر پیاده همواره بازدهی بسیار بالایی داشته است. در ماه محرم با توجه به سوگواری تیزهای تبلیغاتی نصب شده بر پل های عابر پیاده طرح های مذهبی و با رنگ سیاه به خود می گیرد. این حرکت برای همسو شدن با فضای مذهبی شهر انجام شده ولی باعث دلگیری شهر می شود.

  • فضاهای متنوع متروی شهری

فضای های مترو یکی از مهم ترین و اصلی ترین محیط های تبلیغاتی شهر هستند. مترو در مناطق مختلف از ورودی اصلی تا داخل قطار ها فضاهای متنوعی برای انجام امور تبلیغاتی داراست. امروزه در محیط شهر برای همسو شدن با مناسبت های مختلف، تبلیغات خاصی ارائه می شود. یکی از همین مناسبت های مهم و مذهبی شهر، ماه محرم است. از آن جا که ماه محرم از جمله مناسبت های سوگواری مذهبی کشور است، همسو شدن با آن برای تبلیغات هم می تواند به همراهی با جو عزاداری شهر کمک کند و هم باعث انگیزش لازم در مخاطب شود.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد!

بررسی جامع لایت باکس تبلیغاتی

  • فرهنگ نذری دادن

یکی از مواردی که در ماه محرم به راحتی می توان برای تبلیغات از آن استفاده کرد، فرهنگ نذری دادن است. نذری ها در ماه محرم انواع مختلفی دارد. یکی از انواع نذری ها در ماه محرم، نذری فرهنگی ست. با استفاده از یک طرح مناسب در کتاب ها و سالنامه ها با تبلیغاتی مناسب، همسو با عزاداری ماه محرم می شوند. این نوع تبلیغات به دور از هزینه های کرایه بیلبورد یکی از ارزانترین انواع تبلیغات در ماه محرم است. البته باید توجه کنید در ماه محرم یکی دیگر از انواع نذری ها، غذاست که با رعایت اصول مناسب برخی شرکت ها اقدام به تبلیغات نیز می کنند.

واکنش های منفی نسبت به تبلیغات تجاری ماه محرم

همه ساله با ورود به ماه محرم شاهد این هستیم و تبلیغات محیط مترو هم برای همسو سازی با عزای حسینی و هم همرنگی با سطح شهر‌، سیاه پوش می شود. برای تبلیغات در محیط مترو و در تمام فضا ها و ظرفیت های موجود از احادیث، مستندات از کتاب های معبر و پیام های فرهنگی مختلف استفاده می شود. اما افراط در این امر باعث واکنش منفی از سوی شهروندان خواهد بود. زیرا حتی انیمیشن های پخش شده در مانیتور های قطار های مترو نیز با مضامین مذهبی اقدام به پخش می کنند.

تبلیغات در ماه محرم

 

تاثیرات ماه محرم بر امور تبلیغاتی

در جامعه امروز اهمیت بحث تبلیغات بر کسی پوشیده نیست. روزانه شرکت های تجاری زیادی به جامعه اقتصادی اضافه می شوند. حفظ بازار برای شرکت های تجاری تحت هر شرایطی در اولویت قرار دارد. پس برای حفظ ثبات تجاری شرکت ها و کسب و کار ها نیاز به یک مورد کلی برای تبلیغات برسیم. تبلیغات همواره نیاز دارد با شرایط محیطی انجام شود. یکی از موارد محیطی مناسبت های مختلف در سال است. با توجه به این که کشور ایران، یک کشور مذهبی است، پس مناسبت های مذهبی در تاریخ ما اهمیت ویژه ای دارد.

مهم ترین مناسبت مذهبی در سال که همواره با شکوه هر چه بیش تر برگزار می شوو، مراسم های سوگواری ماه محرم است. تبلیغات در محرم با توجه به این که در موقعیت عزاداری قرار داریم معمولا با رنگ غالب سیاه طراحی می شود. پس تنوع به شدت کاهش می یابد. همان طور که پیش از این نیز گفته شد، شهرداری نیز اقدام به سیاه پوشی شهر می کند. پس با انتخاب تبلیغات مناسبتی در ماه محرم ممکن است با واکنش زیاد جالبی از مخاطبین جامعه مواجه نشویم. زیرا شهر به یک باره در ماه محرمی به رنگ سیاه فرو می رود. این عمل جدا از این که به نوعی احترام به عزای حسینی در محرم است ولی به دلیل رنگ سیاه، برای بیماران روحی و اشخاصی که افسردگی دارند زیاد بازخورد خوبی ندارد.

سخن پایانی

تبلیغات محیطی در ماه محرم با توجه به تنوع کمی که در انتخاب رنگ داریم از تنوع پایینی برخوردار است. برای بازدهی بیشتر و داشتن تاثیر بیشتر از احادیث، روایت ها و پیام های فرهنگی استفاده می شود. ولی اساسا با توجه به سیاهپوش شدن کامل شهر به دلیل عزاداری های محرم و تنوع کیفیت پایین کار های تبلیغاتی، در برخی موارد با واکنش های منفی افراد جامعه روبرو هستیم.

Related Articles

یک نظر دهید